Recenzia: Hra peňazí, 2016

Print Friendly

Hra peňazí (Money Monster) USA, 2016, 95´ 
Réžia: Jodie Foster
Scenár: Jamie Linden, Alan DiFiore, Jim Kouf
Kamera: Matthew Libatiqu
Strih: Matt Chesse
Hudba: Dominic Lewis
Účinkujú: George Clooney, Julia Roberts, Jack O’Connell, Dominic West, Caitriona Balfe, Christopher Denham, Lenny Venito, Giancarlo Esposito, Liz Celeste, Marko Caka, Pernell Walker, Robert C. Kirk, Dennis Boutsikaris, Darri Ingolfsson, Christina Saragaglia, Greta Lee, Condola Rashad, Aly Mang a ďalší
IFF  Cannes 2016, Distribúcia: ITAFilm
Premiéra: 2. júna 2016

Money Monster TV SPOT - Delicate Situation (2016) - Julia Roberts,  Caitriona Balfe Movie HD - YouTube

Námetom thrileru, ktorý zručne nakrútila bývalá herečka Jodie Foster  je obžaloba chlapíkov z Wall Street a ich mediálnych komplicov či PR pomáhačov.

Komunikatívny film režírujúcej Jodie Foster je umne napísané, organicky castingované filmové dielo, ktoré  herecky nadchýna nadmernou zaujímavosťou.

Žánrová  snímka  má  perfektný marketingový drive, ktorý ako dynamický akčňák snúbi značne obľúbenú verejnoprávnu tému so zneužívaním verejnosti pre dojenie ich finančných rezerv a úspor. Navyše svoju púť Hra peňazí  úspešne začala  v tohoročných  festivalových áčkových  Cannes 2016.

Ústrednou hrdinskou dvojicou filmu Hra  peňazí  sú  prirodzene obľúbení Julia Roberts  ako Patti Fenn (rola štúdiovej TV režisérky),  a  Georges Clooney v  postave  Billa Gatesa,  ktorý je moderátorom populárnej americkej TV show  s programom ako  investovať peniaze.

Tejto ústrednej hereckej dvojici kontruje postava rozzúreného mladíka s vážnymi životnými problémami a tehotnou partnerkou Hyle Budwella (Jack O´Connell), ktorý tajne vtrhol do štúdia so zbraňou a výbušninou.

Napínavá rukojemnícka  dráma  s presahom na boj proti korupcii  a nešvárom tohto globálne manipulovaného sveta  sa  v tejto chvíli  môže začať.  Kastingom i režijne  umne zladená akčná dráma udržuje diváka v napätých emočných šachoch až  do záverečnej   gradácie a dejového vyvrcholenie. Koniec je zaujímavý, i keď pre náročnejšie publikum príliš konzervatívny.

Až na pár neuveriteľných faktických lapsusov je film skvelým zážitkom  už  len pre tú vcelku príjemnú dynamiku obľúbených hereckých tvárí. Jodie Foster sa na režisérskej stoličke remeselne zaskvela,   i  keď  tentokrát rátajme  aj  s produkčným a marketingovým rozumovo podmieneným  vkladom na istotu. Asi jedny z najpríťažlivejších rolí  napísaných  akoby  priamo na modelové charaktery  Georga  Cloonyho  a Julie Roberts.

Evaluácia / genre: 65 – 75 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV