Recenzia: Zázraky z neba

Print Friendly

Zázraky z neba (Miracles from Heaven), USA, 2016, 109´
Réžia: Patricia Riggen
Predloha: Christy Beam (kniha)
Scenár: Randy Brown
Kamera: Checco Varese
Strih: Emma E. Hockox
Hudba: Carlo Siliotto
Účinkujú: Jennifer Garner, Kylie Rogers, Martin Henderson, Brighton Sharbino, Courtney Fansler, Queen Latifah, Bryce Zentkovich, Eugenio Derbez, Kelly Collins Lintz, John Carroll Lynch, Brandon Spink, Rhoda Griffis, Erica McGee, Wayne Pére, Bruce Altman a ďalší
Distribúcia: ITAfilm.  21. apríla 2016

PR NOTICKA Svetoznámy skutočný príbeh inšpirovaný neuveriteľnými udalosťami v rodine Beamových z USA. Keď sa Christy (Jennifer Garner) dozvie, že jej 10-ročná dcérka Anna (Kylie Rogers) trpí zriedkavým nevyliečiteľným ochorením, začína sa ťažký boj s časom. Veci naberú ešte dramatickejší priebeh, keď malá Anna spadne zo stromu a utrpí vážne zranenia, ktorých následkom prežije zážitok blízky smrti. To, čo nasledovalo po jej prebudení, nedokáže vysvetliť ani moderná medicína a mnohí to nenazvú inak, ako zázrak.

Review

Film Američanky Patricie Riggen je zvláštnou pozitívne orientovanou rodinnou snímkou, ktorý sa napriek relatívne malému rozpočtu v USA distribučne presadila. Hollywoodsky film, ktorý by chcel podporiť otázky a hodnoty viery, lásky, spolucítenia, či  prispieť  k  pochopeniu pravých hodnôt ľudského zdravia a rodinnej súdržnosti.

Rodinná dráma podľa skutočnej udalosti spontánneho uzdravenia podľa medicíny beznádejnej pacientky z amerického prostredia bude ťažkým orieškom pre európske zväčša skepticky a ateisticky orientované publikum. Na  filme  sú  preto  reflexie zmyslu, pokory, a vlastného odhodlania mimoriadne dôležité, pretože práve  vlastný  ideový  koncept mysle má potenciál zázraku, napríklad v spojení s klaunovskou čistou dušou detského, či rodinne orientovaného publika.

K remeselne negatívnym pocitom publika  bude v tejto dráme patriť  najmä  značná  šablónovosť vypointovanej zápletky poňatej na konci filmu bez odstupu, so zbytočnou vyšperkovanosťou, s nadbytočným ideovým zhrnutím. Projekt záverečnej  kostolnej scény paradoxne devalvuje dovtedy prezentovaný  korektný  dej.

Kriticky pochváľme výborné herecké výkony z nemocničného i rodinného prostredia s emotívnou detskou perspektívou, s peknými  exteriérmi a úspornosť či zrozumiteľnosť  vyjadrovacích prostriedkov.

Odporúčame klasicky orientovanému rodinnému publiku multiplexov ako príkladne edukatívnu snímku, s možno až príliš učesanou mravnosťou. Hlboko ľudsky motivovaný film.

IMDB: 65 % (…)  .Slovak Film:  Atmosféra očami detského diváka: 80 %  +  Dramaturgia: 50 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV