Festival talianskeho filmu – filmová recenzia: SABURRA je výnimočný a pritom artový film o mafii 21. storočia

Print Friendly

Titul: SABURRA

Krajina, rok, minutáž: Francúzsko – talianska koprodukcia, 2015, 143´

Žáner: dráma o kriminálnom podhubí mafie v Taliansku

Réžia: Stefano Solima

Účinkujú: Pierfrancesco Favino, Elio Germano, Claudio Amendola, Greta Scarano,  Gulia Goretti, a ďalší

Review

Film  známeho antimafiánskoho  talianskeho režiséra  s vynikajúcim renomé, ktorým  je Stefano  Solima, by si nik nemal nechať ujsť, pretože je skvelý i po stránke napätého filmového rozprávania. Saburra funguje dobre aj ako skvelá kriminálna,  či  thrillerové žánrovka.  Po stránke výtvarnej či hereckej  je  táto aktuálna a presná snímka taktiež výnimočným a spoločensky aktuálnym dielkom.

Téma:  Apokalypsa ktorá príde po siedmych dňoch filmovej narácie

Artový divák sa môže tešiť na prehliadku toho najnásilnejšieho a najbrutálnešieho z talianskej mafiánskej scény vrátane analýzy retardovanéro rodinkárstva, drogového dílerstva a prostitúcie, chovu agresívnych psov, či zdarnej ukážky skupinového sexu, a taktiež viacnásobnej  a vierohodnej „ľudovej pomsty voči násiliu„, a to všetko v exluzívnych interiéroch, V minimalistickom hudobnom podmaze, a v extrémne artovom, tematickom – ale i režijnom looku.

Talianska  kapitol  Rím  je sídlom mocných a vplyvných ľudí, kde zločinecké štruktúry v 21 storočí nemajú žiadne škrupule s podplácaním, s aroganciou voči demokracii, a  potláčania  cti  a   spravodlivosti.

Zápletka Suburry sa roztáča okolo financií na plánovanú  výstavbu, která má pobrežie v  talianskom sídle Ostia zmeniť na talianske Las Vegas – formou nátlaku  skorumpovaného politika Filippa Malgradeho (Claudio Amendola)  známym s kontaktmi na podsvetie.

Mafián s prezývkou „Číslo 8“ (Claudio Amendola) je hlavou mocné rodiny, a dôležitou  figúrkou je aj postava Samuraj (Claudio Amendola), ktorý zastupuje talianske rodiny z juhu.

Mlynček  na ľudí však do svojich súkolí vťahuje zlých, ešte horších, ale aj celkom nevinných – obyčajných ľudí, politikov i chamtivých kardinálov. Posledného súdneho dňa je sľúbená Apokalypsa. (CinemArt CZ)

Evaluácia: SLOVAK FILM:  95 %  CSFD:  90 % 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV