Recenzia: Barani

Print Friendly

Titul, krajina, rok, minutáž: Barani (Hrútar), Island, 2015, 93´
Distribúcia: ASFK  od 24.3. 2016
Réžia: Grimur  Hákonarson
Scenár: Grimur Hákonarson
Kamera: Sturla Brandth Grovlen
Strih:Kristian Loömfjörd
Hudba: Atli Örvarsson
Hrajú: Sigurdur Sigurjonsson, Theodór Juliusson,  Charlotte Bǿving,  Gunnar Jónsson 

Distribučná noticka:  Kiddi pije a rád strieľa. Gummi nepije ani nestrieľa. Sú to bratia, ktorí spolu neprehovorili už 40 rokov ani slovo a jediné, čo majú spoločné, je láska k ovciam. Jedného dňa Gummi získa podozrenie, že Kiddiho výstavný baran je nakazený smrteľnou chorobou – krívačkou. Nad rodinným plemenom oviec, životnou pýchou oboch bratov, sa začnú sťahovať mračná. Film citlivo zobrazuje bratské puto, ktoré aj po desaťročiach vzájomných nezhôd zostáva silné. Nechýba mu nič, čo majú fanúšikovia islandských filmov radi: surové prostredie, irónia a absurdný humor, umelecký včlenený do žánru drámy. Snímka absolventa FAMU Grímura Hákonarsona si z Cannes odniesol hlavnú cenu sekcie Un Certain Regard.

Review: 

Islandská melancholická sága z vidieckeho prostredia prestarnutých pasákov oviec.  Baran =  symbolika  severskej zadubenej mentality na vidieku.

Napriek prítomnosti pochmúrnej témy týkajúcej sa poľnohospodárstva, zvierat a občanov na okraji spoločnosti,  všetky spomenuté  dramatické  zárodky v téme Islanďana vedia predať, pretože islandská dráma Grimura Hákonarsona má logickú zápletku, dynamický spád, a napokon veľmi humanistické posolstvo.

Navyše Barani pomáhajú  objavovať typicky severskú mentalitu  v područí panensky čistej prírody. Severskému rozprávaniu nechýba britký vtip, a ani stmeľujúca a rozostrená pointa na záver príbehu.

Zaujímavým prínosom tvorcov je fakt, že film neklame, neubližuje a poukazuje na životnú realitu: na to aký dnes život je. Odporúčame najme artovému festivalovému publiku.

CSFD: 80 % .Slovak Film: 70 %  

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV