
Titul: Stávka na neistotu /The Big Short), USA, 2015, 130´
Réžia: Adam McKay + Predloha: Michael Lewis (kniha)
Genre: dráma
Scenár: Adam McKay, Charles Randolph
Kamera: Barry Ackroyd
Strih: Hank Corwin
Hudba: Nicholas Britell
Účinkujú: Ryan Gosling, Christian Bale, Brad Pitt, Steve Carell, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann, Jeremy Strong, John Magaro, Karen Gillan, Selena Gomez, Brandon Stacy, Margot Robbie, Adepero Oduye, Bob Walker a ďalší.
Distribúcia: CinemArt od 7. januára 2016
CZ PR NOTICKA Stávka na neistotu je filmovým rozprávaním o príbehu štyroch outsiderských harcovníkov z Wall Street ktorí mali najmä talent na účtovníctvo a zistili že svetová ekonomika neporastie do neba. Avšak súčasne riskovali. Napríklad v roku 2005 bolo možné v USA dostať stopercentnú hypotéku na luxusnú vilu s dvadsiatimi izbami a bazénom a nikto sa vás neopýtal, či ju môžete aj splácať. Až jeden z excentrických finančníkov a súčasne priaznivec heavy metalu – Michael Burry (Christian Bale) si nadmieru uvedomuje hrozivú závažnosť faktu väčšieho množstva podobných riskantných hypoték. Tieto sú najmä potenciálnou časovanou bombou, a tá skôr či neskôr vybuchne – a s ňou aj americká ekonomika. Prirodzene, že na svojom poznatku túžia všetci realistickí finančníci zarobiť a preto si vyvinuli sofistikovaný finančný nástroj – aby sa sámi zásadným štýlom „kráľovsky obohatili“ v prípade že bublina praskne (čo sa im aj podarí). Stávka na sa zúročuje až po troch rokoch: milióny prostých Američanov, ktorým takmer sedemročná kríza zobrala strechu nad hlavou. Mnohým ďalším taktiež aj prácu, pričom zo svojich daní kryli straty bankového sektora. (CinemArt)
REVIEW: Stávka na neistotu režiséra Adama McKaya je iným druhom filmu o finančnej kríze než Dannyho parťaci z Wall Street.
Rozprávanie filmového diela je v tomto prípade sústredené na voľnú interpretáciu osudov štyroch kľúčových finančníkov, ktoré sa nie vždy a všade stretnú a čímsi dôležitým pretnú. U Adama McKaya ide skôr o budovanie atmosféry, spojené s postupným nabaľovaním sa informáciami o širšou verejnosťou neakceptovateľnom kolapse finančného a ekonomického trhu. Taktiež o veľakrát umnej i keď značne zhýralej možnosti z toho zásadnejšie profitovať v opozícii s mainstreamom.
Formou vývinu charizmatických hereckých typov či ich fragmentov si publikum utvára akési emočno-informačné postojové koláže, ktoré bývajú režijne spojené so sofistikovanou minimalistickou montážou.
Novátorským počinom prístupu tvorcov k realite a téme samotnej je zásadnejšie scenáristické rezignovanie na klasickú trojaktovú dejovú dramaturgiu – vrátane krízových vývinov postavy, či konverzačných exhibícií. Jediným problémom filmu sú peniaze versus smiešny a nemorálne chladný či cynický protispoločenský systém, ktorý režisér Adam McKay publiku realisticky prezentuje.
Nakoľko sa tomu deje veľmi zasvecujúcim spôsobom a až dokumentaristicky verným zrkadlením preukázanej nehybnosti svetového finančného systému, kde tu ide o pozitívne kritické nóvum a veľmi čistú dokumentaristicky pôsobiacu meta-rovinu (dramaturgicky silnú formu komplexného umenia).
Z filmového projektu vychádza nadštandardný kreatívny počin. Môže ísť o impulz pre zodpovedne mysliace publikum: s kritickým osteňom namiereným voči negatívnym civilizačným praktikám.
Evaluácia: (1) CSFD: 82 % + (2) .Slovak Film: 90 %
Aktuálnosť: 98 % Strihová skladba a dramaturgia: 95 % Herecké výkony v hlavných roliach: 95 %