TLAČOVÁ SPRÁVA: ONE WORLD

Print Friendly

[redakčná úprava: Gabriel Gröber]  Bratislava – Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet pravidelne oceňuje najlepšie filmy zo svojej ponuky. Nebolo tomu inak ani tento rok počas jeho 16. ročníku.

K už tradičným dvom oceneniam – najlepší slovenský dokumentárny film a cena diváka – organizátori tento rok pridali novinku. Bola ňou sekcia s Hlavnou medzinárodnou súťažou. „Súťažili v nej filmy zobrazujúce silné príbehy jednotlivcov, ktorí bojujú alebo bojovali za lepší svet,” objasňuje nosnú myšlienku novej súťaže riaditeľka festivalu Nora Beňáková.

Medzinárodná porota, ktorú tvorila filmová odborníčka Jadwiga Hučková z Jagelonskej univerzity v Krakove, ruská režisérka Maša Noviková pôsobiaca v Holandsku a filmový odborník Miro Ulman zo Slovenského filmového ústavu, udelili medzinárodné ocenenie austrálskemu dokumentu Mňa neumlčia z dielne režisérky Judy Rymer. Film je príbehom mladej Austrálčanky Charlotte, ktorá sa potom, ako ju znásilnia v Keni, kde pomáhala v slumoch, odmietne vzdať a dlhé roky bojuje za spravodlivosť. A to nielen pre seba, ale aj pre všetky obete znásilnení, ktorých riešenie je v Keni stále tabu. Porota svoj výber odôvodnila tým, že film neopísal len osobný príbeh ženy bojujúcej za svoju česť, ale zároveň bojoval aj za práva žien v Keni. Čestné uznanie porota udelila snímke Bremeno mieru zobrazujúcej príbeh generálnej prokurátorky Guatemaly, ktorá túži po spravodlivom súdnictve v mafiou a niekdajším despotickým režimom rozorvanej krajine.

Najlepším slovenským dokumentárnym filmom sa stal film Jara Vojteka – Tak ďaleko, tak blízko. Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi, ktorý odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi. Porota v zložení dramaturgička a pedagogička Ingrid Mayerová, režisérka Nataša Dudinski a filmová výskumníčka Iwona Łyko, svoj výber zdôvodnila citlivým filmovým priblížením sveta autistov a ich rodín. Čestné uznanie porota udelila absolventke VŠMÚ Tereze Križkovej za jej film Vtedy v Bratislave. Ten rozpráva príbeh dvoch sestier – Zuzany a Táni, ktoré emigrovali v roku 1968 z Československa do Švédska, kde žijú dodnes. Uznanie autorke porota udelila za svieži pohľad mladej autorky na dejiny, ktoré zasahujú do ľudských osudov. Víťazný slovenský dokument Tak ďaleko, tak blízko si môžu diváci pozrieť v utorok 1. 12. o 18:30 v Kine Mladosť. Vstup na predstavenie je bezplatný.

A napokon obľúbené divácke hlasovanie, ktorého jasným víťazom sa stal film Anton Srholec. Tento dokument mapuje životnú cestu Antona Srholca, kňaza, saleziána, spisovateľa a charitatívneho pracovníka, no v prvom rade človeka s veľkým Č. Človeka, ktorý nikdy neopustil svoje zásady – napriek životným okolnostiam milovať ľudí a Boha a bojovať v našej skazenej spoločnosti za lepší svet. Film, ktorý získal najviac hlasov divákov Jedného sveta si môžu diváci pozrieť v utorok 1.12. o 20:00 v Kine Lumiére.

Viac informácií o programe, slovenských aj medzinárodných hosťoch, ako aj vizuál na stiahnutie či informácie o akreditáciách, nájdete na stránke www.jedensvet.sk.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV