Skončil sa bohatý ročník ONE WORLD FESTIVALU

Print Friendly

[redakčná úprava: Gabriel Gröber]  Jeden svet 2015 – Diskusie, z ktorých si vyberiete

Festival Jeden svet sa začal 26.11. a prebiehal do  utorka 1.12.

Bratislavským návštevníkom okrem množstva hodnotných filmov ponúkol aj trinásť diskusií na zaujímavé aktuálne témy. Zaujala  vás určite diskusia o dianí na východnej Ukrajine či sloboda médií na Slovensku? Chceli ste  sa doz vedieť o “utečencoch medzi nami”, či o situácii bežných ľudí v Sýrii?

Niekoľkodňový maratón diskusií odštartoval  27.11. o 19:00 v KC Dunaj diskusiou s názvom Putinovo Rusko: domáca politická klíma a mocenské ambície. Dnešné Rusko na mnohých z nás pôsobí nevypočitateľne. Ako máme čítať vnútornú, ale aj zahraničnú politiku tejto krajiny? Odpovie nám Jefim Fištejn – riaditeľ ruského vysielania Rádia Slobodná Európa, Miša Kapustin – liberálny rabín, emigrant z anektovaného Krymu či Grigorij Mesežnikov, prezident Inštitútu pre verejné otázky.

Na ďalší deň, 28.11. o 18.45 v KC Dunaj  festival prešiel  k výsostne aktuálnej téme utečencov, no nazreli  sme  na tému z inej než bežnej perspektívy. V diskusii s názvom Café Európa: Utečenci medzi nami  hostia vrátane skutočných utečencov diskutovali  o integrácii cudzincov na Slovensku. Zdôrazníme pritom jednu často opomínanú skutočnosť – že integrácia je obojstranný proces. Sú cudzinci schopní či ochotní sa integrovať do našej spoločnosti a je zároveň Slovensko otvorené integrácii cudzincov?

Vo festivalovú nedeľu 29.11. čakali  na návštevníkov hneď tri diskusie.

Chceli by ste vedieť, ako sa líši realita od romantických predstáv o rozvojovej spolupráci, či ako sa môže do rozvojovej spolupráce zapojiť bežný človek? Odpoveď dáme divákom v diskusii s názvom Kenský rozvojový romantizmus, ktorá sa uskutoční o 16:00 v KC Dunaj. Zaujíma vás prečo ľudia odchádzajú zo Sýrie a vydávajú sa do Európy? Odpovede vám dala  diskusia s názvom Café Európa: Sýria – obyčajní ľudia na pozadí konfliktu, o 16:30 v kine Lumiére. Hosťami boli  Sýrčan Al Hakam Shaar zo sýrskeho Aleppa, politológ Jozef Lenč či známy fotograf a reportér Andrej Bán. Posledná nedeľná diskusia s názvom Planéta na tanieri o 18:00 v KC Dunaj otvorila  tému nášho jedálnička a jeho vplyvu na planétu – zistili sme  napríklad, ako sme našimi raňajkami prepojení s inými časťami sveta a čo urobiť, aby sme svojou spotrebou uľahčili planéte a nevplývali negatívne na život ľudí inde na planéte.

Sériu festivalových diskusií uzavrela  debata 1.12. o 19:00 v KC Dunaj  pod titulom  Hodnoty a vízie majiteľov médií: mediálny trh rok po zásadných vlastníckych zmenách. Minulý rok bol pre slovenský mediálny trh dramatický, veľké zmeny vo vlastníctve médií vyvolali obavy o budúcnosť nezávislej žurnalistiky na Slovensku. Zároveň však vznikli nové médiá, ktoré túto obavu do istej miery vyvážili. Ako je na tom mediálny trh dnes? Aké vízie a hodnoty majú vydavatelia médií? Diskutovať budú riaditelia viacerých vydavateľstiev pôsobiacich na Slovensku.

Kto si nevyberie spomedzi týchto diskusií, si môže vybrať spomedzi ďalších, ktoré nájde v tomto odkaze http://www.jedensvet.sk/sk/diskusie na stránke festivalu. V prípade, že budete mať záujem urobiť s niektorým s hostí rozhovor, bez váhania napíšte na adresu peter.ivanic@clovekvohrozeni.sk.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV