
[Autor recenzie: Gabriel Gröber]
Titul: V srdci mora / In the heart of the sea
Genre: dobrodružná dráma
Country, rok, minutáž: USA, 2015, 121´
Réžia: Ron Howard
Predloha: Nathaniel Philbrick (knižný bestseller)
Scenár: Charles Leavitt
Kamera: Anthony Dod Mantle
Strih: Daniel P. Hanley
Hudba: Roque Baños
Účinkujú: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Ben Whishaw, Brendan Gleeson, Jordi Mollà, Tom Holland, Charlotte Riley, Joseph Mawle, Paul Anderson, Jamie Sives, Donald Sumpter, Julian Seager, Frank Dillane, Osy Ikhile, Michelle Fairley
Distribúcia v SR: Continental film (3. 12. 2015)
Review: Režisér Ron Howard patrí k osvedčeným remeselným garantom holywoodskej produkcie (Apolo 13, Čistá duša, Rivali).
Nová americká produkcia osvedčeného hollywoodskeho tvorcu Rona Howarda. Celovečerný film V srdci mora má dej, ktorý prezentuje reálne historické udalosti spojené s lovom veľrýb.
Zápletkou filmovej snímky Rona howarda je história katastrofy námornej lode Essex (1820), ktorú potopila veľryba s námorníckou prezývkou diabolská biela veľryba. Faktografická väzba nového hollywoodskeho filmu s románovou predlohou je zväčša voľná.
Filmový plán deja je rámcovaný skutočnosťou ako Herman Melville (Ben Whishaw) jedného dňa navštívil bývalého ašpiranta na kapitána (Brendan Gleeson), posledného přeživšího z rybárskej lode Essex. Autor budúceho románu sa tu v paralelnej časovej línii rozprávania oboznamuje s pravdivým osudom námorníkov, ktorých loď stroskotala.
Už tu sa ukazuje, že tu pôjde najmä o negatívnu osudovú imagináciu nešťastných okolností a zlomených ambícií mladíckej nerozvážnosti a nezdravého mamonárstva – dvoch kľúčových postáv bazálneho konfliktu deja: medzi kapitánom (Benjamin Walker) a ambicióznym prvým dôstojníkom (Chris Hemsworth) rybárskej lode Essex.
Podľa všeobecnej mienky kritiky mohlo ísť o presvedčivý a veľkolepý hollywoodsky veľkofilm. Avšak výsledok sa tak trochu minul cielenému zámeru.
Napriek výhradám sa však v realizovanom diele sa stretáme s kvalitnými trikovými zložkami, dobrým výberom hercov a napínavou dobrodružnosťou – tak ako to zvolenému žánru prísluší.
Prehladnosť príbehu a celkový kompozícia vizionárskych prvkov však hĺbavejšieho diváka príliš nenaplní. Zámer filmu bol orientovaný jednoznačne na masového diváka – vklad na divácku spektrálnu šírku a masovosť kľúčového účinku. Dejovo a stvárnenými postavami je príbeh uveriteľný, i keď nadčasová či univerzálna meta-stránka zrejme úplne chýba.
Problematika takzvaného kanibalizumu a spoločenského či rodinného zmierenia či vyrovnania sa s touto nielen námornickou dilemou – mohla byť pritom viac než dobrou zámienkou. Výsledná podoba filmu je akousi psychickou črtou špecifickej krízovej situácie, ktorá sa väčšine zúfalých strosktancov na mori môže stať. Škoda že tvorcovia viac nešli do akejsi osobnostnejšej hĺbky, silné príbehové elementy akoby napokon vyšumeli, a posolstvo ostalo vo veľmi všeobecnej rovine.
Z pozitívnych skutočností vo filme vyniká veľmi dobrá hudobná dramaturgia a excelentné zvládnutie trikov: realisticky stvárnená psychológia veľryby, ktorá zneškodnila a značne potupila námorníkov, ktorí mali jednoducho po životnej kariére, rodinnom šťastí, i osobnej vyrovnanosti.
Nový film by žánrová cieľová skupina pre filmy distribuované s klasickým hollywoodskym lookom mohla kladne prijať.
Hodnotenie: 55 – 60 %