Recenzia: PADESÁTKA ; FILM ZAZNAMENAL 370 000 DIVÁKOV, Z TOHO 50 000 NA SLOVENSKU

Print Friendly

Titul: Padesátka

Genre: čierna komédia 

Krajina, rok, minutáž: Česko, 2015 

Réžia: Vojtěch Kotek

Scenár:  Petr Kolečko

Kamera: Tomáš Sysel

Hudba: Viliam Béreš, Patrik Karpentinski

Distribúcia:  Bontonfilm

NOTICKA PR [CZ] Co se stane na horách, zůstane na horách, a dole ať si dělaj, co chtěj. Opravdovým kořením Krkonoš jsou místní horalé, kteří zde žijí, ať už je sezóna jakákoliv. Lyžařka s jednou nohou, rolbař, jenž na Tři krále nepije, legendární lovec žen ozdobený neplodností, barman se zálibou ve věštění. A také Pavka, nejstarší žijící člen tradiční běžkařské rodiny Bulánů. Vždyť jeho otec zlomil během padesátky hůlku a stejně doběh jedenáctej, a svého syna nechal Pavka porodit na Sněžce ve vysoké nadmořské výšce, aby se rychleji okysličoval. Jenže právě syn Jura mu dělá starosti. Místo běžkování totiž nahání úplně jiné padesátky. Je závislý na svádění zralých žen, jimž vyhání mráz z duší. Na závod, který Jura asi znovu nedokončí, přijíždí se svou matkou Jan Hilský a vedle skvělého času má i jeden osobní cíl. Za jeho splněním se vydává „nahoru“ – do zasněženého světa horských chat. Spustí tam lavinu událostí a vzpomínek a v neposlední řadě se naučí, jak se proflusává mlha. (Bontonfilm)

REVIEW

Zabudnime na  značne  trapného Zdeňka Trošku či  príliš ľudovú  remeselníčku Marie Jandovú Poledňákovú.   Nová česká komédia doteraz úspešného herca Vojtěcha Kota je  o  značne  iných  štýlových a štylistických možnostiach typickej českej či slovenskej komédie. A  fakt funguje výborne.

Námetom novej  vtipnej českej  komédie zručného dramatika  a filmového scenáristu Petra Kolečku  sú udalosti v rázovitom kraji  krkonošských Horalov česko-nemeckého pohraničia. Táto írečitá oblasť funguje ako stmelujúci prvok akéhosi podobenstva, podarených gagov, a základnej témy, ktorá  je prazvláštny stmelením  absurdít  – časových odbočiek, retro motívov, akčného pruženia, a ďalších prvkov.

S paralelou  štyridsaťročnej časovej komparácie  sa dozvedáme: kto – kedy – a s kým – či prečo si „to“ –  z miestnych  charakterov  a postáv  robili   navzájom.  Alebo inak tiež  tu ide o  to  –  kto je  koho synom či dcérou, i ako to vtedy pri kopulačných  praktikách robili.

Našťastie, i keď  niektoré detaily povahových čŕt jednotlivých postáv príliš neladia. Tak troška „máličko“ proflusávancov –  aj zo Snowboaďákov, Viewegha,  Zelenku, Davida Lyncha, či  Quentina Tarantina, ale toto nové  retro movie  je  najmä  filmová komédia štýlovo  výborná.

Sumárne naznačené  –  Kolečkov a Kotkov  inteligentne absurdný film Padesátka prekvapujúco málo čím pripomína  tradičný humorne  značne vytuchnutý  komerciálny  rybník českej kinematografie a komického žánru.  Energia Kotkovho diela  dokonca s  významnou  vážnosťou  poškuľuje skôr po anglosaskom,  či severskom absurdnom humore.

Správna miera je taktiež v narážkach s  homofóbnym, xenofóbnym,  a sexistickým humorom, ktoré však skôr než by  neurážali  jednoducho  bavia  publikum.  Napríklad  poľské   a goralské  „šukanie kogoś“  vs. „české šukací mašinky“.

Režijný debutant  Vojtěch Kotek  si  vybral  talentovaný štáb spolupracovníkov.  Ako bývalý a súčasný herec vykonal aj veľmi reprezentačný  casting,  takže  zo svojho produkčne-realizačného tvorivého tímu zrejme dostal maximum.

Inovačne  či inovatívne  pôsobí nielen režijné vedenie a kamerová  stránka so zaujímavo navrhnutými interiérmi, značne aktuálna hudobná dramaturgia. Ale aj kontrast medzi statickejším úvodom a dramatickým spádom zakončeným vo finále plným inotajov.

Publikum cíti atmosféru temného lesa, mrazivého potoka, flashbackov, či udalosti akoby stvorené z oparov shakespearovskej  dramatickej výtvarnej  hmle,  ktorá skrýva nejedno z temných  prekvapení (napr. v opilosti znásilnená kráska sa dozvie o ohavnom prečine miestneho chasníka z odstupom  35 rokov).

I  keď sa vo filme stále točíme okolo vášnivého  sexu a jeho následkoch, v tomto režijnom opuse  Vojtěcha Koteka prípadné prípustné artefakty nahoty či kopulácie hollywoodskou taktikou – len vkusne naznačuje.

Logicky veľmi dobrá taktika – i keď nejeden divák možno – tak trochu aj zaplače nad týmto počinom [opäť príznačná hollywoodska stratégia].

Jednoducho nová veľmi štýlová komédia na skutočné pobavenie publika  nastaveného na čiernohumornú hladinu. Doprajme komédii šťastnú púť, a svoje svetlo  môže nájsť  dokonca  v zahraničí, pretože téma i spracovanie sú veľmi aktuálne.

Prvý film Vojtěcha Koteka je prekvapujúco zrelým počinom, pretože sa javí zrelým autorom, ktorý ešte zrejme dá vedieť. Skvelé nové role tradične  obľúbených  starších i mladších  hercov okolo pražského divadla Rubín.

Evaluácia: .Slovak Film:  70 %

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV