AUSSIE FILM FEST / Recenzia: Dcéra / The Daughter

Print Friendly, PDF & Email

[recenzia: Gabriel Gröber]

Titul: Dcéra  (The Daughter)

Krajina: Austrália

Scenár a réžia: Simon Stone

Kamera: Andrew Commis

Účinkujú: Miranda Otto, Anna Torv, Geofrey Rush a ďalší

Distribučná noticka:  Film o minulosti bez flashbackov. Dej pôsobivej drámy sa odohráva behom jedného osudového týždňa, keď sa Christian vracia do rodného mesta na svadbu svojho otca Henryho.  Náhodne stretne  Oliviera, ktorý pred časom pre Henryho pracoval a okrem pripomenutia starých romantických a mladíckych zážitkov prichádza aj k nepríjemným zisteniam. Christian postupne poznáva Henryho rodinu, dcéru Hedvigu, manželku Charlottu a otca Waltera. Odhalí dobre strážené tajomstvá, ktoré by všetkých mohli rozdeliť. Tým, že se Christian snaží napraviť  problematickú minulosť, naštrbí a vykoľají väzby a osudy  ľudí zo svojej nedávnej histórie.

Review: Dráma natočená podľa  austrálskej  divadelnej verzie Ibsenovej Divokej kačky (Vildanden) – dielo ktoré rieši otázku o nevyhnutnosti  rozkrytia  zásadných právd za každých okolností a nad všeobecne únosnú  cenu.  (Aussie Film Fest)

Zručne nakrútená adaptácia nórskeho dramatika Ibsena, čiže existenciálna vzťahová téma plná dekadencie, úskokov, omylov, neodôvodniteľných prehier – a nevratných skutkov.

Dobrý casting, zručná kamera, výborné herecké stvárnenie a uspokojivá réžia. O triedu horší kameramanský výkon. Dramaturgicky by sa rozprávaniu dalo vytknúť  niekedy menšia zrozumiteľnosť deja z pohľadu všeobecnej diváckej orientácie.

Celkove však výrazne nadštandardná dramatická žánrovka, ktorá používa svojské výrazové prostriedky a akýsi mix  medzi severskou, hollywoodskou a austrálskou kinematografiou.

Odporúčame bez limitov pre všetky cieľové a názorové kategórie, vrátane klubu artového diváka.

Hodnotenie: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV