AUSSIE FILM FEST Recenzia: Posledné taxi do Darwinu • Last Cab to Darwin

Print Friendly

[autor recenzie: Gabriel Gröber]

Title: Posledné taxi do Darwinu / Last Cab To Darwin

Genre: romantické buddy movie

Country, rok, minutáž:  Austrália, 2015, 123 min.
Režia: Jeremy Sims.

Scenár: Reg Gribb, Jeremy Sims
Hrajú: Michael Caton, Ningali Lawford (Wolf), Mark Coles Smith, Emma Hamilton, Jacki Weaver

Produkcia: An Icon Film Distribution (in Australia/New Zealand) release of a Screen Australia presentation, in association with Screen NSW, the South Australian Film Corp.

Zvuková norma: Dolby Digital 5.1

Ocenenia: Sydney Film Festival (2015) – 2. miesto cena publika, 5 nominácií na austrálske výročné filmové ceny AACTA Award za rok 2015

IMDb. Cena: Best Film Casting
Kirsty McGregor
McGregor Casting
Alison Barrett Casting

IMDb. Nominácie: 10 nominácií

Noticka distribútora:  Samotársky taxikár Rex sa celý život vyhýba ľuďom. Jedného dňa sa dozvedá, že umiera. Svoju smrť chce mať pod kontrolou, a tak sa z rodného Broken Hillu vydáva cez celý kontinent do Darwinu, kde nedávno povolili eutanáziu. A pri svojej ceste za smrťou si uvedomuje, že skôr než s životom skoncuje, musí ho začať žiť.

Variety: It’s not so much the destination but the physical and emotional journey embarked on in this thoughtful, culturally authentic road trip. 

.

Review:

Charizmatický a stále čiperný starček  v západákove, plnom obvyklých  malomestských a rázovitých postavičiek (tradies) sa dozvie že má nevyliečiteľnú chorobu. Prognostické správy spolu s diagnózou lekárov voči rexovmu zdravotnému stavu  nie sú  vôbec  optimistické.

Hrdina berie spravodlivosť do vlastných rúk a v snahe čím skôr skontaktovať spasiteľskú doktorku Farmerovú sa náhle  ocitne sa na bláznivej a súčasne sofistikovanej road-movie. Tá by mala skončiť na druhom konci austrálskeho kontinentu.

Počas púte sa „dozvedáme o krásach austrálskeho vidieka“ a o špecifickej patine  austrálskej prírody (Marree, William Creek, Oodnadatta, Alice Springs, Daly Waters).

Medzitým sa veci značne  zvrtnú.  Rex zažíva stále zvláštnejšie a prekvapujúce cestovateľské príhody (sestrička, jeho značne cholerická  milenka aborigineckého pôvodu (Polly), či  mladý Tilly – autentický a divoký aboriginecký frajer fotbalista).

Rozuzlenie záletky filmu  je súčasne prekvapujúce ale z celkového pohľadu aj  „vytušené“.

Film má najmä dobrý casting a veľmi zrelú  režijnú prácu.

Scenár na podklade divadelnej hry môže ukážkovým prípadom – pre úspešnú adaptáciu divadelnej hry, dej nenudí, má spád, herci neprehrávajú. Zvraty dejovej výstavby majú logiku a zapadajú do príbehu.

Filmová kamera je v producentských zložkách nenápadná, ale veľmi funkčná vo vyjadrení koloritu špecificky austrálskych prírodných krás.

V českých a slovenských končinách si film od fanúšikov zrejme nedočká väčšieho ohlasu kvôli žánrovej komediálnosti, ale pre excelentnú kreatívu stránku diela, ktorá je zárukou autentickej atmosféry, dávame hodnotenie o niečo vyššie než na IMDb. (76 %)

Film má potenciál zaujať  takmer každého diváka  naprieč žánrovými a  cieľovými charakteristikami najmä svojim dramaturgickým optimizmom a zrelým dramatickým lookom.

. Slovak Film – Evaluácia: 80 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV