Filmová recenzia: Tajomstvo ich očí, The Secret of Their Eyes, 2015, 111´

Print Friendly

The Secret of  Their Eyes

Country, dĺžka, rok:  USA, 2015, 111 min.

[recenzia: Gabriel Gröber]  Titul: Tajomstvo ich očí / The Secret of  Their Eyes

Country, dĺžka, rok:  USA, 2015, 111 min.

Genre: trilerová dráma

Réžia a spolupráca na scenári: Billy Ray

Secret in Their Eyes (2015) | Noirish

IMDB LOGLINE:   A tight-knit team of rising investigators, along with their supervisor, is suddenly torn apart when they discover that one of their own teenage daughters has been brutally murdered.

SYNOPSIS   A team of renowned American police, prosecutors, prosecutors and lawyers must respond to the fact that one of their own daughters is the victim of heinous rape and murder. Performers: Caiwetel Ejiofor (Ray), Nicole Kidman (Claire), Julia Roberts (Jess), Dean Norris (Bumpy Willis), Joe Cole (Marzin Beckwith) …

The Secret In Their Eyes (2009) | RantBit

Logline: Tím renomovaných amerických policajtov, štátnych zástupcov, prokurátorov a právnikov musí reagovať na skutočnosť, že vlastná dcéra jedného z nich je obeťou ohavného znásilnenia a vraždy.  Účinkujú: Caiwetel Ejiofor (Ray), Nicole Kidman (Claire), Julia Roberts (Jess), Dean Norris (Bumpy Willis), Joe Cole (Marzin Beckwith) …

Secret In Their Eyes – ako dopadla americká verzia oscarovej argentínskej  drámy? (Recenzia) | REFRESHER.sk

Review point

Billy Ray patrí medzi súčasných režisérov a scenáristov na vzostupe, pretože je podpísaný pod  distribučnými dielami, ktoré oslovili. Z poslednej doby zmieňme napríklad  Tajomný let, Osudový život, alebo Hry o život (Hunger Games).  Dráma Tajomstvo jej očí  má veľmi zaujímavý námet, pretože film rozpráva o nadčasovej  situácii  ktorá je definovaná  akousi vskutku karmickou dilemou: ako sa matka môže – či mohla by –  vysporiadať s náhlou a nečakanou ranou osudu, keď zistí že jej dcéra bola  záludným spôsobom zneužitá sexuálne, kruto zavraždená, a vyhodená do kontajnera na smeti.

Na udalosti má však ako každá matka – i ona istý podiel spoluviny. Ale obdobne nie je bez viny ani  prostredie vyšetrovateľov.  Príbeh drámy  je však veľmi zručne napísaný, z mnohými peripetiami a zvratmi (nezaprie sa, že režisér i jeho manželka a dve deti – sú z kinematografického prostredia), obsadenie je ideálne, a herecké  akcie úchvatné.

Niekedy môžeme dokonca získať  dojem, že najmä hlavná postava Jess, stvárnená Juliou Roberts, podáva výkon zrelý na Oskara. Charizmatická je i Claire stvárnená Nicole Kidman, a prirodzene aj postava titulného vyšetrovateľa Jaya (Caiwetel Ejiofor).  Kamera a strihové zložky sú v norme aktuálneho globálneho štandardu, čo taktiež nebýva až takou samozrejmosťou.  Skvelá globálna dráma orientovaná na diváka neskrýva ani podarený zvrat deja v úplnom závere príbehu.

Kvôli jedinečným hereckým akciám diváci určite nebudú sklamaní korektnou interpretáciou  tejto celkovo nadštandardnej  drámy, ktorá je normatívnou filmovou kritikou tak trochu podhodnotená – ale podľa nás neprávom.   V druhom dejovom pláne tu ide o kritický postoj k zákulisnému spôsobu amerického procesu vyšetrovania, čo sa  vo filme podarilo jedinečným štýlom.

Herecké výkony v titulných roliach:  70 – 80 %

Celková evaluácia: 70 – 75 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV