Recenzia: The Walk, Na lane, USA, 2015

Print Friendly

[recenzia: PhDr.] Titul: Na lane, The walk

Krajina: USA, 123´, 2015

Réžia:  Robert Zemeckis

Žáner:  životopisná dráma

Distribúcia:  Itafilm,  október 2015

Francúzsko-americká koprodukcia o Philippovi Petitovi, ktorý bol svetoznámym francúzskym povrazochodcom a žonglérom, a ako prvému  sa   mu  podarilo jedinečné  prelezenie a akrobacia  po oceľovom lane. ktoré je natiahnuté  medzi  dvoma vežami  Svetového obchodného centra. Pomáhal mu tajomný stredoeurópsky „čehounský mentor“ Papa Rudy, a atypický čiže umelo vytvorený klan spolupracovníkov  a  sympatizantov.

Oskarový režisér a scenárista Robert Zemeckis, ktorý sa osvedčil a uspel  pri  projektoch ako  Forrest Gump, Stroskotanec, Návrat do budúcnosti  –  formuje dramatický zážitok v najmodernejšom 3D (Imax). Vo filme Na lane sa iniciatívne a inovačne  spája predtým nezvyklé a nemožné.

Na lane je cinefilským okom komponovaný imaginatívny  rozprávkový retro príbeh o synovi policajta, ktorého po rodinnom vyhadzove –  otvoril svoju náruč idea  sveta  cirkusu a  pouličnej  manéže, čo prináša príležitosť na kreovanie skvelých postáv či  rolí. Vytvára vcelku invenčný „patchwork“ (dielo má asi našliapnuté vo výtvarných a efektových zložkách na prestížne ohodnotenie).

Po druhé spája tradične svojské hrdé a anarchistické Francúzsko s industriálnou dynamikou a liberalizmom úplne inej orientácie v USA (angličtina s kúzelným francúzskym akcentom).

Do tretice je prekvapujúcim artovým stvárnením v 3D.  Tu sa mladý a laický divácky názor so skúsenejším starším a poučeným okom asi ťažko konsenzuálne  zhodne. Pastva pre oči je iné ako pastva pre mozog. S hodnotením 70 – 80 % za  artovku bez snahy o dramaticky  realistický záber, však  filmu za priekopnícku odvahu  po zásluhe patrí.

Obdobného reálneho klauna však nestretnete ani v centre Paríža, pretože patrí za brány hollywoodskej produkcie a distribúcie. Do 3 D Imaxu  sa nik  ďalší   nepúšťa  i  z  prostých finančných dôvodov (filmových pomerov v EÚ).

Jednoducho  príbeh klauna so silnou víziou pre globálne publikum a naprieč hodnotami.

Evaluácia:  ◙  CSFD 80 %   ◙  .Slovak Film 70 – 80 %

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV