Recenzia: Taxi Teherán, 2015, réžia: Panahí

Print Friendly

[autor recenzie: Gabriel Gröber]  Titul: Taxi Teherán

Žáner: komediálne orientované podobenstvo

Krajna, rok, dĺžka:  Írán, 2015, 82´

Scenár a  réžia : Džafar Panahí

Kamera: Džafar Panahí

Účinkuje:  Džafar Panahí

PR  noticka:   Renomovaný íránsky  filmár  sa v svojej  druhej snímke  realizovanej  v rámci núteného väzenia  premenil na taxikára, ktorý prostredníctvom rozhovorov s mnohým klientmi  ponúka kritiku iránskej spoločnosti.   Panahí  tu bez  rešpektu a s humorom  vyhrocuje otázku  toho,  ako by sa mal zachovať umelec v krajine, ktorá mu  znemožňuje slobodu pohybu.  S kamerou pripevnenou  na čelné sklo auta natočil  film  s výpovednou hodnotou na úrovni  sociálnopolitickej  štúdie. (Film Europe)

Review point:  Film sa dá vystihnúť ako komunálna iránska satira na obzvlášť protikladnú sociálnu situáciu v Iráne, plnou paradoxov, nepochopenia, odcudzenie ale aj typicky orientálneho koloritu.

Film ktorý sa zdá byť jednoduchým cinema-verité – či – reality show – je tejto schéme pravým opakom, pretože to čo vidíme – nie je „reportážne skladačka taxikárskych rít“. Naopak veľmi premyslené podobenstvo s jasným morálnym nábojom.

Panahí  pracuje s odstupom a využíva prirodzené  humorné situácie v taxíku firmy Pegueot.

Režisér nepodlieza aj kriticky videnej realite, naopak nebojí sa odhaľovať krutú pravdu o morálnom pokrytectve a zaobľovaní status quo. Škoda že sám ako neherec musel byť v hlavnej roli, lebo iná postava by  film isto posunula presnejšie  ako  ostré zrkadlo … a možno niekam inam (nie až tak recenzentskej pasívnosti – plnej úsmevu ktorý príliš nezapadá).  Nuž, Irán je Irán a  v Bagdade vždy bolo všetko v poriadku.

Evaluácia: 70 %

Festivaly: hlavná súťaž  Berlinále 2015  /  Zlatý medveď

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV