Recenzia: Marťan, USA, 2015; réžia: Ridley Scott

Print Friendly

Originálny názov: The Martian

Slovenský názov: Marťan

Krajina a minutáž: USA,  103 ´

Žáner: dobrodružné  sci-fi

Réžia: Ridley Scott,

Scenár: Drew Goddard

Hrajú: Matt Damon, Kate Mara, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Sebastian Stan, Michael Peña, Sean Bean, Mackenzie Davis, Chiwetel Ejiofor, Donald Glover, Jeff Daniels

Premiéra: 1. 10. 2015

V hlavnej roli  blúdivého  astronauta  Marka Watneyho  pri  vesmírnej misii  na Mars účinkuje  Matt Damon. Hrdina si musí poradiť  s problémom prežitia na cudzej planéte v snahe o preklenutie rozličných osobných, technických  i komunikačných problémov. Nový  film Ridley Scotta –  na rozdiel od literárnej predlohy, neobsahuje žiadnu  špecifickú  romantickú líniu, skôr nabáda na logickú invenciu a  racionalitu prístupu k divákovi.

Zápletka vychádza z momentu  keď  si posádka vesmírnej lode  chybne  myslí, že hrdina Mark Waltney po jednej  z  marťanských  búrok  neprežil.  Astronaut  však prežil. Na druhej strane  čelí sám s malými zásobami  potravy  rozličným  problémom.  Najprv musí dať  vedieť pozemskému centru NASA, že je sám nažive a následne sa pokúša  o takmer nemožné:  čím pre neho je  zorganizovať  svoj  návrat  na planétu  Zem.

Americká vesmírna výskumná agentúra NASA, ktorú reprezentuje medzinárodný tím  vedcov, začína neúnavne pracovať  na jeho  záchrannej misii. Divák sa čo – to dozvie aj o zákulisí týchto snáh, takže práca vedcov je úspešne popularizovaná.

Pozornosť od hlavného hrdinu je v poslednej časti  filmu značne odklonená, ale divák si zvykne. Technické špecifiká 3 D normy sa však javia ako redundantné.  U časti  publika všetko zachraňuje energia presvedčivého Matta  Damona v hlavnej úlohe.

Marťan režiséra  Ridley Scotta  síce nemá tradičné  cinefilské  parametre  obdobných filmov  ako Gravitácia, Interstellar, alebo Apolo 13.  [ Ridley Scott zrejme v nedávnej dobe tak trochu narušil svoju reputáciu, podľa fanúšikov len priemerným filmom Prometheus. ]

Marťan  Ridley Scotta  je skvele odvedená  adaptácia, ktorá  napriek „značnej nelogike deja“ (riedka atmosféra a redundantná búrková činnosť, neuveriteľná nadmiera prekážok útočiaca na zdravý úsudok) môže  pripravených  divákov napokon aj chytiť  za srdce.

◙  Adaptácia: 65 %   –  FX:  70 %   –  hlavný hrdina: 90 % – celok:  65 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV