Recenzia: DHEEPAN režiséra Jacquesa Audiarda, 2015

Print Friendly

[recenzia: Gabriel Gröber]   Titul: DHEEPAN

Krajina, rok, minutáž: Francúzsko, 2015,  109´

Festivaly:  hlavná súťaž Cannes, 2015

Herecké obsadenie: Vincent Rottiers

Réžia: Jacques Audiard

V Bratislave a v Prahe: Festival  BE2CAN

Distribúcia: Film Europe

PR NOTICKA:  

Utiekol pred konfliktom na Srí Lanke, ale vojna si ho našla na predmestí Paríža. Dheepan je bojovník za nezávislosť, tamilský tiger. Keď sa občianska vojna na Srí Lanke blíži ku koncu a porážka sa zdá byť neodvratná, utečie do Paríža, kde začne novú kapitolu života ako správca domu na predmestí. Avšak ilúziu, že dokáže uniknúť konfliktom a vybudovať rodinu, čoskoro rozbije násilie, ktoré je vo veľkomeste na dennom poriadku. Tamilský tiger tak znovu musí použiť svoje vojenské inštinkty, aby ochránil to, na čom mu záleží.     

REVIEW POINT:
Remeselne veľmi invenčný a autorsky svojský francúzsky režisér Jacques Audiard, ktorý aktuálne patrí madzi  najoceňovanejších  trendových reprezentantov  tradične vyspelej francúzskej kinematografie.
Audiardov  Dheepan  upozorňuje na tému odbojných  tasmilských tigrov zo Srí Lanky. Tvorcovia tak činia prostredníctvom charakterovej štúdie jedného odbojného partizána. Využitý naratívny prístup tvorcov taktiež ponúka sondu do komunity aktuálnych organizovaných skupín odboja a drogových gangov vo Francúzsku, či prepojenie s obdobným  prostredím v Londýne.
Audiardov Dheepan má vyspelú režijnú dramatickú naratívnosť, a obdobne disponuje aj   bezprostrednou kameramanskou civilnosťou. Divák tieto prvky zrejme  nevníma rušivo  napriek zvolenému a  neobyčajne obsažnému prístupu, pretože  film je nakrútený vo svižnom tempe.
Herci neprehrávajú a všetko je pre klasického diváka nadštandarde uveriteľné.  Nepochybne stále cítiť pevnú a istú ruku filmársky silne nadštandardného, ale i teoreticky poučeného a skúseného režiséra. Kreatívne ilustruje Jacques Audiard to najlepšie z aktuálnej európskej tvorby.
Krvavý dramatický oblúk svojráznej civilnej gangsterky kontrastuje s prekvapujúcou rodinnou víziou partnerskej idylky v závere filmu.  Kreatívne nespochybnenie v segmente kvality, a dielu  dodáva veľmi osobitý žánrový a režijný prístup, s bezchybnou kamerou a strihovou skladbou.
Skrátka filmová snímka, ktorá vie ponúknuť tradične dobrý a tak trochu anarchistický a civilne príznačný „francúzsky esprit„. Dielo vyniká dobrým a zaujímavým spádom.
Dheepan, 2015, ktorý uspel aj v hlavnej súťaži v Cannes (2015)  samozrejme  odporúčame nielen artovému, ale i širokospektrálnemu cieľovému divákovi.
.
MFF CANNES; HLAVNÁ SÚŤAŽ,  2015
Evaluácia  .Slovak Film: 80 %
Film je súčasťou projektu Be2Can
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV