Recenzia: Čistič, 2015, Slovakia

Print Friendly

[recenzia: Gabriel Gröber]   Titul, krajina, rok: Čistič – The Cleaner, SR, 2015
Minutáž: 94´
Réžia: Peter Bebjak
Námet a scenár: Peter Bebjak, Peter Gašparík
Kamera: Martin Žiaran
Strih: Marek Kráľovský
Hudba: Juraj Dobrakov
Zvuk: Peter Gajdoš
Účinkujú: Noël Czuczor, Rebeka Poláková, Kamil Kollárik, Jana Oľhová, Éva Bandor, Eugen Libezňuk
Distribúcia: Bontonfilm od 15. októbra 2015

PR noticka: V najnovšom filme výrazného slovenského režiséra Petra Bebjaka sa ocitneme vo svete Tomáša, ktorého osamelý život tvorí striktné opakovanie rovnakých činností. Ako pracovník pohrebnej služby sa živí čistením miest, na ktorých skonali ľudia alebo domáce zvieratá. Jeho stereotypné dni naruší až nová záľuba, ktorú objaví, keď je okolnosťami prinútený zostať skrytý v dome zákazníkov aj po skončení svojej práce. Tomáš začína tajne sledovať životy pozostalých priamo z ich domácností a bizarnému koníčku prepadá čoraz viac a viac. Situácia sa mu vymkne spod kontroly, keď sa zamiluje a rozhodne odhaliť, aké tajomstvo skrýva jeho láska Kristína a jej pochybný starší brat (oficiálny text distribútora).

Review point: Peter Bebjak a Peter Gašparík schválne vodia za nos diváka, aby hneď nepochopil o čom narácia má byť. Možno súhlasiť aj s tými užívateľmi siete CsFd.cz, ktorí prízvukujú, že ide o maximálne nevyužitý námet. Podľa pozorovateľov a divákov filmu dobrá filmová téma  ponúkala ďaleko viac.

Ako  už tradične u slovenskej interpretácie reality ide o skrytú fabuláciu reality, často zaujímavú svojou negatívnou, deviantnou a sociopatickou štruktúrou, na ktorý to model – môže byť hrdá aj spoločnosť  a kreatívne  smerovanie v scenáristickom a režijnom vymedzení  dvojice Bebjak/Gašparík.  Hrdina pod posteľou paradoxne číta knižku, nemusí ani na záchod, a potom akoby náhodou sa stane svedkom nešťastia – ako on ako ľudský tvor po chvíľke váhania pomôže [literálne šumenie ú chrastenie ???]. Ona je divná a zacyklená ale aj in. On je suchár plný telocviku a precvičovačiek, ktorý je vo finále happy. Alebo je to trochu inak?  Realita je banálna, i deď obaja boli nedávno v takzvanom decáku. [ … veľký či malý kreatívny vklad? ]

Zatiaľ čo Noël Czuczor ako bradatý úhľadný „hezoun“ hral  skôr svoje, či  kvázi  filmové Alter Ego (niekedy aj začne tlačí na kobylku),  mladá protagonistka  Rebeka Poláková, ktorá je známa napríklad z divadla  Korzo Astorka, sa predviedla  vo svojej vrcholnej talentovej  i  naturalisticko-emočnej forme.

Kamera je veľakrát tonálne a expozične pod čiarou, v predozadných kontrách,  ale inokedy s úchvatnou nočnou kompozíciou a prirodzeným svietením. Nezaprie sa 4 K s večne zámerne neostrým pozadím.

Napriek výhradám sa Peter Bebjak  premiérovým  Čističom – režijne a tvorivo značne remeselne posunul.

Zagratulujme tvorcom Čističa za sympatický film a poprajme distribúcii šťastnú púť. Vďaka za profesionálne premiérové uvedenie v multiplexovom  kine Aupark v Bratislave – s živými reakciami publika na početnú delegáciu filmu, ktorý vznikal tri roky.

Evaluácia:   .SLOVAK FILM:  55 – 65 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV