Recenzia: Assassin, Tchaj-wan / Čína / Hong Kong, IFF CANNES, 2015

Print Friendly

[autor recenzie: Gabriel Gröber]  Titul: Assassin

Krajina, rok, minutáž: Tchaj-wan / Čína / Hong Kong, 2015, 107´

Druh: výpravný komorný historický veľkofilm

Réžia: Siao-Sien Chou

Distribúcia: Film Europe

Festivaly: Be2Can

PR NOTICKA  Filmová báseň jedného z najväčších súčasných filmárov zasadená do Číny 9. storočia  je vizuálne podnetným rozprávaním s prvkami  žánru wuxia (čínsky  ekvivalent stredovekého  rytierskeho eposu  s prvkami  fantasy). Jeho hrdinkou je profesionálna vrahyňa  Nie Yinniang, ktorá po tom, čo sklame v uskutočnení  úlohy na ktorú bola určená, dostáva od svojej klientky ktorá jej dáva príkazy zavraždiť  bratranca, ktorý  je  veliteľom vojenské oblasti v severní Číně. (Film Europe)

Review point  Artového diváka schopného vychutnávať si melancholické a pomalé tempá s úchvatne koncipovanými linkami obrazov, kostýmového výtvarna, make-upu, obradnosti historického protokolu, avšak tektiež  s minimom skutočnej akcie, ale s o to väčším reálnym  lyrickým  vnorom.

Špecificky prepracované ruchové zložky, ktoré film rytmizujú  a vytvárajú dojem osobitého historického bezpečia v bezčasí. V realite ide o zacyklených hrdinov a analýzu ich životnej či existenciálnej bezmocnosti. S veľkými sympatiami k  výzoru  ladných ženských tvarov  je uskutočnený casting  a filmové vedenie.

Film Assassin  si  dovolil luxus nikam nedospieť a nerušene pozorovať historické „bezčasie“, čo je stav hodný majstrov. Ale aj ich  ďalších pokorných nasledovateľov.

Niektorých divákov môže táto paradigma sklamať, ale naopak tu platí že menej môže byť  viac (osa: melancholik/cholerik).

Vo filmovom diele zaujme  vynikajúce minimalistické herectvo či režijné vedenie celého filmu. Až na to, že sa rúca sám do seba.  Ale to je zrejme aj onen záverečný  point a víza tvorcov. Kino pre poučených melancholikov, historikov a estétov.

Evaluácia:  70 %

Festivaly:  Cannes 2015 –  Be2Can 2015

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV