Recenzia: Ďaleko od hlučného davu

Print Friendly

Titul: Ďaleko od hlučného davu (sk) Far from the Madding Crowd  (engl)

Žáner: romantická dráma na motívoch úspešného  knižného bestselleru

Krajina, rok, minutáž:  USA / Veľká Británia, 2015, 119´

Scenár: David Nichols

Kamera: Charlote Bruus Christensen

Kostýmy:  Janet Patterson

Réžia: Thomas Vinterberg

Účinkujú: Carey Mulligan , Matthias Shoenaerts, Tom Sturridge, Michael Sheen

Distribúcia: CinemArt, Barracuda Movie

Bathsheba Everdene (Carey Mulligan)  je  zaujímavá mladá deva, ktorá má v živote šťastie a súčasne sa snaží hladať pre seba tú najvýhodnejšiu  cestužije  v tradíciami nasiaknutej  viktoriánskej Anglii druhej poloviny 19. storočia..  Komplikácie  nastávajú  keď  Bathsheba  po smrti svojho strýka dedí panstvo Wessex, čo je impulzom k premene  na  plnohodnotnú  farmárku, ktorá môže byť  súca taktiež na výdaj.

Ako nevybúrená koketa – sa dievča za každú cenu bráni prípadnej svadbe.  Sebavedomá žena odmieta vzťah s pastierom oviec, inak sympatickým, rozvážnym  a hrdým Gabrielom Oakom (Matthias Schoenaerts), ktorý za nešťastných okolností prišiel o obživu. Bezúspešnú perspektívu  znamená pre náročnú farmárku aj ponuka z úst seriózneho  farmára  Willliama Boldwooda  (Michael Sheen).

Bathsheba má schopnosť ustať život sama. Kariérne  plány perspektívnej  uhrančivej farmárky  naruší  až arogantne sebavedomý  seržant Frank Troy (Tom Sturridge).

V našej protagonistke  prebúdza  aj vášeň, ktorá sa stáva  osudovým spúšťačom rozličných reakcií, ktoré vyústia i do   tragicky koncipovaných prekvapení. Bathshleba  opisuje v svojom zrení mentálny  kruh. Vracia sa opäť do bytostného domova svojej duše  – a na počiatok svojej  zrejme  nedostatočne vymedzenej  existenciálnej voľby.

Americko-anglická koprodukcia zabezpečila pre svoj kostýmový  historický veľkofilm v klasickom hollywoodskom looku  všetko potrebné: scenár je logicky funkčný, réžia istá a invenčná súčasne. Zrejme predovšetkým z  toho dôvodu, že  dánsky nezávislý tvorca Thomas Vinterberg  dokáže byť  artovo talentovaný aj  mainstreamovo  zručný: … „súčasne dva v jednom“.

Hlavná ženská protagonistka Carey Milligam zvládla žánrové nároky príbehu (viktoriánsky vidiek a chovanie dobytka v Anglicku – farebne výrazná červená a fialová na viktoriánskych kostýmoch)  s prenikavou živočíšnou  energiou okúzľujúcej bezprostrednosti.

Okrem pohľadnicových v šeru snímaných západov slnka,  ktoré  citovo pripravený divák prežíva s dojímavo spôsobenými  hudobnými motívmi – príde aj na milostné škádlenie.  Za melodramatický naturel  scenára  ja možno pochváliť   taktiež  hudobnú aj kamerovú koncepciu projektu.  Publikom si určite   všimne  komickej  nadsádzky  hlavnej protagonistky podľa predom zvolených žánrových dramatických konvencií.

Vinterbergov nový režijný opus je uveriteľná a pritom veľkolepo koncipovaná dráma, ktorá pre svoju globálnu (ne)rozporuplnosť  zrejme klasickým filmovým  kritikom  vôbec nebude voňať.  Cieľovú divácku skupinu „romantických  duší“  nasýti  Vinterberg  funkčne zvolenou gradačnou  pointou  príbehu.

Cieľovým skupinám, ktoré sú orientované na nadštandardný melodramatický  Hollywood možno tento veľmi  romantický  film  –  vrelo odporučiť.

CSFD: 76 %                                      Evaluácia Československý film:  80 %        

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV