Recenzia: „Čo sme komu urobili“ O STRETANÍ KULTÚR A TRENICIACH MEDZI NÁRODNÝMI POVAHAMI

Print Friendly

Titul: Čo sme komu urobili? –  Qu´est–ce qu´on a fait au Bon Dieu?
Scenár: Philippe de Chauveron, Guy Laurent
Réžia: Philippe de Chauveron
Kamera: Vincent Mathias
Strih: Sandro Lavezzi
Hudba: Marc Chouarain
Účinkujú: Christian Clavier, Chantal Lauby, Arry  Abittan, Frédérique Bel, Emilie Caen, Elie Semoun, Medi Sadoun, Frédéric Chau, Noom Diawara, Julia Piaton, Elodie Fontan
Premiéra v SR: 23. októbra 2014 / Barracuda Movie

Festival európskeho filmu 7 x 7

Tržby celosvetovo:  $ 151, 512, 000

Hodnotenie databáza CSFD: 78 %

Claude a Marie Verneuil  sú náturou  klasickej názorovej orientácie  na tradičné hodnoty:  vážení občania a katolíci.  Ich štyri dcéry Isabelle, Odile a Ségolène a Laure boli taktiež v tomto duchu vychované. Osud však zariadil všetko inak a  dnes je táto klasicky orientovaná rodina  konfrontovaná s podmienkami multikultúrnej a náboženskej tolerancie.

Aktéri komédie – a osobne  scenárista a režisér  Philippe de Chauveronl  divákom naordinovali zážitok troch filmových svadieb.  Prvá dcéra si berie muslima, druhá žida, a tretia Číňana. Poslednou nádejou rodinky je najmladšia dcéra, ktorá stretáva Charlesa z katolíckej rodiny – ale tu je asi problém najväčší, pretože  ide o divadelného herca černošského pôvodu.

Rodinka sa dobre rozhára, a vzťah medzi ich rodičmi speje ku krachu. Ustoja napokon aktéri filmové životné výzvy? Možno divák prekvapene zistí, že aj  tí postojom najrozhodnejší  –  môžu  byť   svojim prístupom vo vzájomnej zhode.

Originálna vtipná globalizačná komédia „Čo sme komu urobili?“ plná xenofóbneho rasistického humoru, ale zámer autorov je orientovaný  na zlepšovanie medziľudských vzťahov v Európskej únii. Nie je žiadnym prekvapením, že film má nielen výborné kritiky, ale komédia  patrí k distribučným európskym ťahúňom vo Francúzsku, Belgii a nepochybne – i na Slovensku  a v  Čechách.

Komédia je ťažký žáner, ale tentokrát to vyšlo i bez urážania, a podlizovania sa k podpriemernému fekálnemu štýlu. Prístup  neobchádza štýlové laškovanie  ale ide o  vtipný, plne funkčný a divácky orientovaný film, ktorý je orientovaný na globálne publikum, a rozpúšťanie predsudkov a stereotypov.

Evaluácia: 70 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV