Filmová recenzia: „FOXCATCHER“, USA, 2014,

Print Friendly

Slovenský a pôvodný titul, krajina a rok: Foxcatcher, USA, 2014
Réžia: Bennett Miller
Scenáristické spracovanie: E. Max Frye, Dan Futterman
Kamera: Greig Fraser
Editor: Jay Cassidy, Stuart Levy, Conor O’Neill
Pôvodné hudobné riešenie: Rob Simonsen.
Účinkujú: Steve Carell, Channing Tatum, Vanessa Redgrave, Brett Rice, Mark Ruffalo, Sienna Miller, Anthony Michael Hall, Guy Boyd.
Slovenská distribúcia: Itafilm [Sony Pictures Classics]  Žánrové vymedzenie: elitný  nekonvenčný dramatický thriller z prostredia olympijského športovania

Foxcatcher - Olympic wrestling star Dave Shultz's wife Nancy tells the real  story behind the movie - Independent.ie

MOVIE    REVIEW

REVIEW: Americký  Foxcatcher je netradičný nezávislý športový thriller s oskarovskými ambíciami o tom ako americký zápasnícky tím na olympiáde v Soulu „ohromil“ svet.

Dramaticky má Foxcatcher  koncepčný dizajn na autenticky vyladenej chladnej postave skvelého zápasníka Marka Schultza (Chaning Tatum), ktorý žije ako zabudnutá nula na vidieku, keď z ničoho nič a náhodou dostane šancu, ktorá sa neodmieta. Mark sa cez noc stáva šéfom tímu, ktorý bude  reprezentovať zápasnícky olympijský americký  šport.

Foxcatcher | Official Trailer HD (2014) - YouTube

Zápletka filmu je určená ako trojitý modelový konflikt, medzi ctižiadostivým –  ale neakceptovaným Markom, a –  partnerských dohodách s  jeho  patrónom Johnom Du Pontom (Steve Carrel), ktorý žije v snahe získať energiu uznania, a zapôsobiť na svoju snobisticky, ale aj zdravo realisticky orientovanú matku (Vanessa Redgrave).

Definovaný kardinálny trojkonflikt je nadčasovým kameňom i spúšťačom dominantného zápolenia princípov, ktorý sa  zavŕši ráznym spôsobom. Ide o  Markov a najmä du Pontov boj  postupne so svojím okolím, americkým svetom, a napokon i  vlastným existenčným popretím.

Dramaticky presne vystavaná trojaktovka počíta so silným zakončením. Producentsky a reklamne nechceným efektom je  korektne  brechtovský  štýl  ako  zámerná intelektuálna provokácia, pretože divákovi sa pravdepodobne nepodarí uskutočniť  mentálne  stotožnenie  sa  ani s jedinou filmovou postavou. Chybička krásy, ale toto je  zrejme nie náhodou i zámerom –  autorskou pointou. Zápasnícky šport a celý ten olympijský cirkus sa potýka presne s takto nastaveným súkolím.

Skvele realizovanými prvkami filmu  sú presný  scenár, casting, herci, a režijný výkon.  Kľúčové koncepčné zložky sú v synergii  s vplyvom na herecké vedenie  i výslednú emočnú škálu tradičného konzumenta. Myseľ publika zaujme očividne presná a umeleckou podobou  „autentická“   atmosféra mrazivého filmu.

Režisérovi i tvorcom veľkú pochvalu za podnetný a umelecký počin výnimočného FOXCATCHERA, ktorého vyprodukovalo renomované americké štúdio Sony Pictures Classics. Medzi kritikmi i recenzentmi sa projektu darí, takže možno reálne uspeje aj v tohoročnom oscarovskom zápolení.

Evaluácia – koncept: 90 %  réžia:  90 %,  herectvo v hlavnej roli:  85 %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV