
Slovenský a pôvodný titul, krajina a rok: Foxcatcher, USA, 2014
Réžia: Bennett Miller
Scenáristické spracovanie: E. Max Frye, Dan Futterman
Kamera: Greig Fraser
Editor: Jay Cassidy, Stuart Levy, Conor O’Neill
Pôvodné hudobné riešenie: Rob Simonsen.
Účinkujú: Steve Carell, Channing Tatum, Vanessa Redgrave, Brett Rice, Mark Ruffalo, Sienna Miller, Anthony Michael Hall, Guy Boyd.
Slovenská distribúcia: Itafilm [Sony Pictures Classics] Žánrové vymedzenie: elitný nekonvenčný dramatický thriller z prostredia olympijského športovania
MOVIE REVIEW
REVIEW: Americký Foxcatcher je netradičný nezávislý športový thriller s oskarovskými ambíciami o tom ako americký zápasnícky tím na olympiáde v Soulu „ohromil“ svet.
Dramaticky má Foxcatcher koncepčný dizajn na autenticky vyladenej chladnej postave skvelého zápasníka Marka Schultza (Chaning Tatum), ktorý žije ako zabudnutá nula na vidieku, keď z ničoho nič a náhodou dostane šancu, ktorá sa neodmieta. Mark sa cez noc stáva šéfom tímu, ktorý bude reprezentovať zápasnícky olympijský americký šport.
Zápletka filmu je určená ako trojitý modelový konflikt, medzi ctižiadostivým – ale neakceptovaným Markom, a – partnerských dohodách s jeho patrónom Johnom Du Pontom (Steve Carrel), ktorý žije v snahe získať energiu uznania, a zapôsobiť na svoju snobisticky, ale aj zdravo realisticky orientovanú matku (Vanessa Redgrave).
Definovaný kardinálny trojkonflikt je nadčasovým kameňom i spúšťačom dominantného zápolenia princípov, ktorý sa zavŕši ráznym spôsobom. Ide o Markov a najmä du Pontov boj postupne so svojím okolím, americkým svetom, a napokon i vlastným existenčným popretím.
Dramaticky presne vystavaná trojaktovka počíta so silným zakončením. Producentsky a reklamne nechceným efektom je korektne brechtovský štýl ako zámerná intelektuálna provokácia, pretože divákovi sa pravdepodobne nepodarí uskutočniť mentálne stotožnenie sa ani s jedinou filmovou postavou. Chybička krásy, ale toto je zrejme nie náhodou i zámerom – autorskou pointou. Zápasnícky šport a celý ten olympijský cirkus sa potýka presne s takto nastaveným súkolím.
Skvele realizovanými prvkami filmu sú presný scenár, casting, herci, a režijný výkon. Kľúčové koncepčné zložky sú v synergii s vplyvom na herecké vedenie i výslednú emočnú škálu tradičného konzumenta. Myseľ publika zaujme očividne presná a umeleckou podobou „autentická“ atmosféra mrazivého filmu.
Režisérovi i tvorcom veľkú pochvalu za podnetný a umelecký počin výnimočného FOXCATCHERA, ktorého vyprodukovalo renomované americké štúdio Sony Pictures Classics. Medzi kritikmi i recenzentmi sa projektu darí, takže možno reálne uspeje aj v tohoročnom oscarovskom zápolení.