Filmová recenzia: Päťdesiat odtieňov sivej, Fifty Shades of Grey, 2015, 124´

Print Friendly

Slovenský titul: Päťdesiat odtieňov sivej; anglický titul: Fifty Shades of Grey;

Krajina, rok, dĺžka: USA, 2015 , 124´
Réžia: Sam Taylor –Johnson
Scenár: Kelly Marcel na motívy knihy E L James
Kamera: Seamus McGarvey
Výprava: David Wasco
Strih: Debra Neil-Fisher, Anne V. Coates a Lisa Gunning
Kostýmy: Mark Bridges
Hudba: Danny Elfman
Účinkujú: Dakota Johnson, Jamie Dornan, Rita Ora, Victor Rasuk, Eloise Mumford, Marcia Gay Harden, Max Martini, Callum Keith Rennie, Luke Grimes,Jennifer Ehle. Dylan Neal a ďalší. Distribúcia: Barracuda Movie

A Valuable, Shot-by-Shot Description of Fifty Shades of Grey's First Sex  Scene

MOVIE  REVIEW

Film podľa bestsellerovej knižnej trilógie anglickej producentky E. L. James zrejme bude efektívne distribuovaný i na Slovensku, kde  film zásluhou  Barracuda  Movie prichádza do multiplexovej siete.

Zápletku očakávanej  filmovej novinky  tvorí náhodné stretnutie študentky zo stredných vrstiev a žurnalistickej elévky Anastasie (Dakota Johnson), ktorá je  zapísaná  na univerzite v  študijnom odbore literatúra. Sympatická mladá dievčina si  privyrába  popri štúdiu ako predavačka. Stretá sa  s typovo atraktívnym podnikateľom z najvyšších kruhov. Je ním muž  značne odlišného hodnotového a charakterového zamerania  s menom  Christianm Grey (Jamie Jordan).

Fifty Shades of Grey" Photoshoot" scene - YouTube

Elegantný a veľmi šarmantný krásavec Christian Grey nie je spočiatku naklonený prehlbovaniu vášnivo ukončenému flirtu, ktorý vyprovokoval ich žurnalistický  pracovný rozhovor do univerzitných novín, kde je Grey taktiež čestným členom správnej rady a prednáša prejavy. Avšak obojstranná zvedavosť mileneckej dvojice zariadi všetko trošku inak.

Snaha o vzájomné poznávanie medzi nevinnou sympatickou vidiečankou a citovo zmrzačeným zneužívaným mužom, ktorý bol od detstva ponižovaný: romantika a túžba po empatickom zblížení, versus odstup a chladné somatické experimentovanie s testovaním psychických účinkov. Každý z protikladnej dvojice poznáva nové odtiene a možnosti vzťahového spolužitia, a oboch to poznačuje, pretože vzťahom sa menia a posúvajú.

Fifty Shades Of Grey - Official Trailer 2 (Universal Pictures) HD - YouTube

Aj keď je téma značným pandantom úspešného erotického thrilleru Deväť a 1/2 týždňa (1986), divák nebude mať taký dojem, pretože casting filmu je citlivým riešením, a výtvarné prvky sú invenčne začlenené.

Výhrady možno však mať k logike  a  neuveriteľnosti filmového príbehu, celkovému komótnemu a kostrbatému dejovému priebehu, a napokon aj k zásadnejšiemu  nenaplneniu počiatočného prísľubu filmu v jeho zavŕšení, čo  je podľa nás najväčšia slabina filmu.  Dôvod  je prozaicky nepochopiteľný:  jeho tvorcovia počítajú s tvorbou pokračovaní, čo môže byť po „nedopovedanom úvodnom projekte“ problematické.

▒  x x x  ▓   Evaluácia – koncept: 50 %  réžia:  70 %,  herectvo v hlavnej roli:  90  %
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV