Divadelná recenzia: „Zakázané uvoľnenie“ v ASTORKE (slovenská premiéra 3. 11. 2014) Naštudovanie v presvedčujúcom looku

Print Friendly

[-gg-]    Autor a titul:  Peter Kolečko   –   Zakázané uvoľnenie

Preklad: Alena Lelková.

Dramaturgia: Andrea Domeová.

Scéna a kostýmy: Dorota Cigánková.

Réžia: Alena Lelková

Účinkujú:  Zuzana Porubjaková,  Zuzana Konečná,  Rebeka Poláková

Divadelná noticka   Únos nevesty, práve počas semifinále hokeja na MS (Česko : Slovensko) – sa nečakanou náhodou zvrtne v improvizovanú oslavu: Do opustenej dedinskej krčmy, kde sa práve v tento deň pokazila káblovka (!), a preto zíva prázdnotou, vbehnú nevesta a svedkyňa ženícha, ktorá nevestu uniesla. Čakajú na ženícha hodinu, dve, tri …

V krčme sedí len jej majiteľka, bývala herečka – a tragikomédia o troch mladých ženách sa môže začať.

Review Petra Kolečku (1984) netreba ako autora a režiséra  zvlášť predstavovať, pretože sa jedná o jedného z najviac cenených nových českých divadelných autorov, ktorý sa venuje od čias štúdia na Damu taktiež rozhlasovej tvorbe (Život je pes), alebo televíznej tvorbe (Čtvrtá hvězda, Okresní přebor). Peter Kolečko šéfuje A Studiu Rubín v Prahe, a v Bratislave si bol svoje dielo i premiérovo pozrieť, pričom pochvalne akceptoval výkon dramaturgie A. Domeovej, i režisérky A. Lelkovej

Cimrman, Monty Python [mɒnti ˈpaɪθn], Hřebejk, – Kolečko – Alena Lelková.  Zakázané uvoľnenie –  je pútavá a vonkajškovo klasická divadelná  konverzačka, ktorá slúži k relaxu nepredpojatého diváka – v spleti polo logických,  absurdných, humorných, či sarkastických situácií.   Tvorcovia  zúčastnení na projekte  vytvorili zrelé a komunikatívne predstavenie, ktoré má všetky predpoklady zaujať práve flexibilitou a novotou stvárňovania, a istej hry s diváckymi očakávaniami, v prípade keď dochádza k „vzájomnému vyladeniu“.

Najmä  bezprostrednosťou, emočným či akčným  zápalom  podkuté herecké výkony ženskej trojky  Z. Porubjakovej, Z. Konečnej a R. Polákovej   sa  všeobecne páčili.  Všetky relačne zapadli, nekryli sa, a žiadna z nich sa nesnažila o dominantné líderstvo.  Uznajme, že prišlo aj na tvorivé a akčné pochopenie textu.  Tentokrát to  vyšlo veľmi dobre.

Evaulácia:  80   –    90 %

Poznámka:  Kolečkova divadelná konverzačná hra Zakázané  uvoľnenie oslovila aj filmára Jana Hřebejka, ktorý podľa nej zrealizoval celovečerný hraný film, nedávno uvedený v českých a slovenských kinách (2014).

[-gg-]

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV