Recenzia: O koňoch a o ľuďoch

Print Friendly

Titul: O koňoch a o ľuďoch  /   HROSS  Í  OSS

Žáner: komédia / dráma

Krajina – rok – dĺžka:   Island / Nemecko, 2014, 81 min.

Réžia: Benedikt Erlingsson

Účinkujú:  Helgi Björnsson, Halldóra Geirharđsdóttir, Kristbjörg Kjeld a další.

NOTICKA    Debut Benedikta Erlingssona je čiernou islandskou komédiou z dedinského prostredia, s mimoriadne vydarenými  scénami, a nadčasová existenciálna metafora v duchu svojrázneho severského sarkazmu.

FILM REVIEW   Film O koňoch a ľuďoch debutanta Benedikta  Erlingssona  je scenáristicky i režijne  zrelým  artovým filmom a podobenstvom o pikantných záležitostiach v každodennom žití. Názov filmu je výstižný a dvojzmyselný, avšak má nulovú marketingovú hodnotu, i keď kvalita filmu je v čiastkovom i komplexnom pohľade určite excelentnou.

Vnímavého diváka by mohla odradiť taktiež povera o tom, že islandské filmy sú rozvláčne,  a náznakovite asociatívne, veď tu máme poviedkový druh výpovede. Všetko však je mylnou obavou, pretože dielo  obstojí  v každom parametri – a jednoducho za zhliadnutie artovým divákom stojí.

Filmový štýl tvorí veľmi originálna, čistá a vzácna metaforičnosť – islandský druh sarkastickej obraznosti – kombinovaný s invenčne prirodzenou kamerou; na podstatu koncentrovaným scenárom, bez zbytočnej vaty. Obraznosť a posolstvo v každej scéne, úchvatná premenlivá príroda – kone a ľudia.

Nechýba vodka, sex, prekvapenia, a kontrasty každého druhu. Najpodarenejšie je zistenie, že kôň vie plávať v ľadovej slanej morskej vode aj s jazdcom za vcelku hlúpučkým účelom zakúpenia si vodky, alebo keď je treba tak kôň môže poslúžiť ako núdzová záchrana pred počasím. [Krutá integrácia s koňom je metaforou smiešnej identity niektorých ľudí.]

Hodnotenie: 80 %

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV