Recenzia: Free Range: Balada o prijatí sveta

Print Friendly
Žáner – krajina – rok:  dráma, Estónsko, 2013
Titul: Free Range/Ballaad maailma heakskiitmisest
Scenár a réžia: Veiko Õunpuu
Kamera: Mart Taniel
Strih: Lis Timik
Účinkujú: Lauri Lagle, Jaanika Arum, Laura Peterson, Peeter Volkonski, Roman Baskin
Balada o intelektuálne rozorvanom neustále huliacom a nesympatickom mladom spisovateľovi, ktorý dokáže dokonale upútať pozornosť najmä ním vytváraným vlnením, okolie s prestárnutými typmi kvôli karikatúre priemernosti, ale i rozdávaniu poučení či varovných príkladov …  a jeho tehotná milenka, ktorá to myslí rodinne vážne.  Konflikt medzi intelektuálnou pubertou a prijatím zodpovednosti.
Príbeh má vcelku jednoduchú štruktúru: byť otcom či nebyť … Jeho symbolicky poblúznená milenka je rovnako mladá, má ho rada, zbožňuje ho.
       Dokáže trpezlivo čakať – či sa jej rozorvaný hrdina vybúri či nevybúri. Prichádza nečakane ex, hrdina robí hlúposti, jedná ako dieťa,  a chodí piť  …
Príbeh má pomalé lyrické tempo, ktoré artového diváka no-budgetového filmu pravdepodobne osloví, pretože ponúka vcelku príznačný obraz žitia aktuálnej mládeže v Estónsku, kde film vznikol.
Herci si dobre selektovaní – filmové dielo vyniká osobitou autorskou atmosférou, ktorá je budovaná nekomplikovanými prostriedkami.
Film „Balada o prijatí sveta“  je skôr pre pohladenie duše, ako dielo stavané na vonkajšie efekty najmä zásluhou  minimalisticky odvíjaného  deja, ktorý je  založený na veľmi základnej akčnej premise: áno – nie.
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV