Filmová recenzia: Cronenbergerove „Maps to the Stars“ 2014, 127´

Print Friendly

[-GG-]    Titul:  Maps to the Stars  / Mapy ku hviezdam

Krajina: Kanada, 2014, 127 min.

Žáner: absurdná štýlová komediálna dráma z producentského prostredia filmu

Réžia: David Cronenberg

Účinkujú. Julianne Moore, Mia Wasikowska, Robert Pattinson a ďalší

Distribúcia: Baracuda Movie

Maps to the Stars (2014)

Distribučná noticka v CZ:  Dr. Stanford Weiss (John Cusack) a jeho manželka Christina (Olivia Williams) jsou typickými představiteli hollywoodské rodinné dynastie. Ale rozhodně nejsou typickou rodinou. On je psychoterapeutem pečující o hollywoodské hvězdy a také autorem úspěšných motivačních knih, které mají jejich čtenářům zajistit více dokonalý a šťastný život. Christina se zase snaží rozvíjet hereckou kariéru jejich třináctiletého syna Benjieho, který je dětskou hvězdičkou a zároveň byl od devíti let na protidrogové odvykací kúře. Kdežto dcera Agatha (Mia Wasikowska) byla pro změnu propuštěna z léčebny, kde se léčila z pyromanie a vrací se zpět do rodiny. Agatha se po návratu stane osobní asistentkou jedné z otcových hvězdných klientek, stárnoucí herečky Havany Segrand (Julianne Moore). Ta se neustále vyrovnává se slávou své mrtvé matky. I proto urputně usiluje o natočení remaku filmu ze 60. let, který její matku proslavil. A aby toho na ni nebylo málo, musí čelit nočním návštěvám matčina přízraku. Jediným, kdo vidí životy hollywoodských hvězd a hvězdiček s nadhledem, je řidič limuzíny Jerome (Robert Pattinson).   Ale i on touží po filmové slávě.   [CZ  –  CinemArt]  

maps of the stars gifs | WiffleGif

MOVGIE REVIEW  Nový „režijný masterpiece“ invenciou tradične podnetného Davida Cronenberga  je  analyzujúcim artovým dielom z hollywoodskeho prostredia, ktoré  podáva autentický štýlový obraz  v hyperreálnom duchu.

Maps to the Stars (@MapsStarsFilmUK) | Twitter

Narácia je premyslene dávkovaná a má  rébusový kontext, čakajúci na divácke odhalenia dejovej enigmatiky, v tajomnom  labyrinte vzťahov medzi charaktermi a ich dejovými interpretáciami. Životný výkon Američanky  škótskych koreňov zo Severnej Karolíny –  Julianne Moore, a ďalšia úchvatná rola peknej 24-ročnej Austrálčanky Mii Wasikowskej (zjazvený profil Havany Segrand), s povesťou mimoriadneho talentu, ktorá sa predtým  objavila už v Jarmushovom romantickom horore Prežijú len milenci (2013),   či  v  náročnej  postave Jany Eyrovej.

Osvedčený  kanadský  autor/režisér  sa v   novom opuse  zoberá najmä rozborom deštruktívnych zvráteností bežného života.  Za dejovú  kostru  tu slúži  omylom koncipovaný  osud bratskej lásky, ktorá pudí  model bratskej zvrátenosti, a následne aj  ďalších bizarných konzekvencií.

Davidovi Cronenbergrovi sa scenáristicky darí približovať možno realistickú znalostnú krajinu aktuálneho Hollywoodu.  Tak trochu ponáška na lynchovku Mulholland Drive, avšak v artovom kontexte  realizujúci  sa druh invencie neprekáža.

Vynikajúce produkčné zložky filmu zastupujú najmä herecký casting, a aj ďalšie fenomény ako dynamicky presné role –  vynikajúca autorská práca režiséra s hercom, a poteší tiež excelentná dynamika príbehu  čo je pradivo ktoré zaujme taktiež našich esteticky  či intelektuálne naladených „artových divákov“.

RECENZNÝ  SUMÁR

Nový David Cronenberg  ponúka z tvorivej stránky  nadmieru zaujímavú čierno-humornú satiru na aktuálny Hollywood, ktorá poteší globálne naladených domácich estétov – intelektuálov.   Jeho  Mapy ku hviezdam pravdepodobne oslovujú skutočných znalcov filmu a dramaturgie rozprávania.

Hodnotenie – film critic:  95 %

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV