Recenzia: Vnútri Llevyna Davisa – AUTSAJDER GOODMAN NA CESTE DO CHICAGA A DVE NOMINÁCIE NA OSKARA (KAMERA, ZVUK)

Print Friendly
  • Titul filmu: Vnútri Llewyna Davisa – Originálny názov:  Inside Llewyn Davis  –  Žáner:  dráma 

Koprodukcia:  USA – Veľká Británia a Francúzsko, 2013, 105 min.

Scenár a réžia:  Ethan Coen a Joel Coen

Účinkujú: Jack White, Oscar Isac, Cary Mulligan, Justin Timberlake, John Goodman, Garet  Hedlund, Adam Driver, Alex Korpovsky a ďalší.

Charakteristika projektu:

John Goodman s túžbou po zachovaní vlastnej autenticity, bratia Coenovci a ich príbeh bez zápletky.

Tvorcovia i experti sa niekedy zhodnú, že dobrý film  nemusí mať skvelý scenár k tomu, aby si získal pozornosť a srdcia divákov.  Najmä ak má istú atmosféru, a zaujímavo vykreslené role.  Stačia fanúšikovia a komunita s artovo naladeným publikom.

Film bratov Coenovcov oslovuje, pretože  hovorí o vážnych a dôležitých veciach: o slobode, o zodpovednosti a nezodpovednosti, o možnosti a nutnosti prekonať osobnú infantilnosť.  Coenovská téma o aktuálnom svete v kontraste s karierizmom a pragmatizmom iných ľudí, zväčša s priemernými ambíciami.  Téma je o jedincovi, ktorý je  zacelený, ale nestratil chuť nevzdať sa a  prijať autentické riešenie – nie diktát väčšiny. V tom je neamericky americký.

Pán Davis je modelom, ktorý je aktuálny práve v USA, i keď to Európania  vôbec netušia. Ich priemerný konzument je na tom oveľa horšie než u nás. Producenti riešia tie isté problémy krízového sveta a turbelencií.

Po formálnej stránke je film založený divácky, stavia na skvelom výkone dobre a starostlivo zvolených protagonistov. To čo nám vadilo je snáď priveľa typicky americkej hudby, ktorá nie je ani symbolickým ani presahovým  fenoménom. Problém atomizácie komunikácie a zacyklenosť protagonistu je zobrazený skôr oko mozajka než jasný konflikt. Dokonca ani o kvalite a štýle hudby nemožno jednoznačne povedať, či je dobrá alebo zlá. Rébusom je aj celý film, ktorého poina je práve v tom, že zrazu zistíme ako sme sami zacyklení.

Lúzerstvo je fotogenické, ale v tomto smutnom Cohenovskom projekte zostalo len príliš akademickým rébusom, so zaujímavou náladou a zámerne zacyklenou nekonečnou slučkou .

Ak ste fanúšikom režisérskej dvojice, alebo priaznivcom gitarovej hry folkových žánrov, nenechajte si tento film ujsť.

Hodnotenie: 50 %

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV