Filmová recenzia: OLDBOY, 2013, 104´,D: Spike Lee

Print Friendly

Original title   Oldboy
Genre   Thriller / akčná dráma

Krajina pôvodu, rok, minutáž     USA, 2013, 104 min
Réžia Spike Lee
Script Mark Protosevich
Kamera  Sean Bobbitt
Hudba Roque Baños
Účinkujú Josh Brolin, Elizabeth Olsen, Sharlto Copley, Samuel L. Jackson, James Ransone

Oldboy': A remake that patches holes | News | saratogian.com

SYNOPSIS   Joe Doucett wakes up one day in jail. In a private cell, he has the opportunity to watch the news on television, with a program indicating that his wife was murdered, and he is among the suspects, from this criminal offense. After twenty years, he finds himself free from nothing. He desires nothing but revenge. The matter is complicated because it is his daughter, and also contact with his prisoners. There is a relatively large amount of violence and brutality on both sides. Lee may have fallen into a short-lived, inconsistent bloody bull. Literal language in a new remake. Chan-wook Park, on the other hand, triumphed with a melancholy approach. as opposed to resolving the premature revenge against the prisoner. Lee’s fairly premier American remake has grades quite brutal. He thus devalued the Asian specificity of the original vision into a new opus, which lacks the pursuit of added value. Park was clearly better at approaching the main character.

Oldboy « The MN Movie Man

SYNOPSIS   Joe Doucett sa prebudí jedného dňa vo väzení. V súkromnej cele má príležitosť v televízii sledovať spravodajstvo, s programom označujúcim to, že jeho manželku zavraždili, a on je medzi podozrivými osobami, z tohoto kriminálneho deliktu.  Po dvadsiatich rokoch sa ocitá z ničoho nič na slobode. Po ničom inom netúži, ako po pomste. Vec sa skomplikuje, pretože ide o jeho dcéru, a taktiež kontakt s jeho väzniteľmi.  Na oboch stranách sa odohráva relatívne veľa násilia a brutality.  Lee možno klesol do skratkovitého nekonzistentného krvavého béčka. Doslovnosť jazyka v novom remakeu. Chan-wook Park oproti tomu triumfoval melancholickým prístupom,. na rozdiel od zacieleného na vyriešenie prvoplánovej pomsty, voči väzniteľovi.  Leeov dosť prvoplánový americký remake má grády celkom brutálne. Znehodnotil tak ázijské špecifikum pôvodnej vízie do nové opusu, ktorý postráda snahy o pridané hodnoty. Park bol na tom v prístupe k hlavnému hrdinovi jednoznačne lepšie.

MOVIE REVIEW  

Tento film je zrejme len lepší americký globálny thriller, čo nie je málo, ale pre náročného konzumenta, potenciálneho fanúšika. Hlavný záporák Josh Brolin napríklad nevzbudzuje obdobnú žiaducu chémiu protagonistickej role, ako jeho ázijské alter-ego Min-sik Choi.  Obdobne je na tom jeho filmová partnerka Elizabeth Olsen, ktorá nepôsobí ako jeho dcéra, ale skôr ako jeho milenka.

Filmové finále a pointa nového OLDBOYA  je  rovnako šokujúca, a  pritom súčasne  logická. Až na niekoľko závažných drobných detailov, najmä  v žánri, a tiež v kultúrnych rozdieloch, alebo  v charakterovej typológii. Tieto  akosi  „nesedia“.  Takže dielo sa ocitá len v štádiu „lepšieho umeleckého priemeru“.

Hodnotenie filmu  v rámci komparácie  60 %    

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV