EU FONDY A WEBY NA RTVS

Print Friendly

CITUJEME DENNÍK PRAVDA:    Ako oznámil denník Pravda, európske príspevky z fondov  z rokov 2010 a 2011, ktoré mal štát problém minúť do konca tohto roka, tak dostanú rok k dobru. Inak by hrozilo, že z euro-fondového balíka 1,25 miliardy eur by prepadlo viac ako 300 miliónov. Opatrenie by sa malo týkať aj fondov na rok 2012, z ktorých sme mali do konca roka 2014 odčerpať 1,63 miliardy eur. Rok navyše dostalo aj Rumunsko.  „Platí pravidlo n+3 namiesto n+2. Tento návrh ešte musí prejsť Radou ministrov zahraničných vecí a následne to musia schváliť europoslanci v Európskom parlamente,“ povedal v stredu na summite v Bruseli premiér Robert Fico.

Brusel by mal o odklade čerpania eurofondov rozhodnúť na jeseň tohto roka. Návrh eurokomisárov by však mohli zastaviť čistí prispievatelia do rozpočtu únie, medzi inými aj Veľká Británia, ktorej poslanci v europarlamente majú zásadný problém s novým programovým obdobím. Europarlament sa dosiaľ nedohodol na odsúhlasení rozpočtu únie na najbližších sedem rokov, keďže časť poslancov je za radikálnejšie škrty vo výdavkoch, časť by chcela hospodáriť najbližšie roky s väčším balíkom peňazí. „Opierame sa o závery Európskej rady, kde bolo vyslovene povedané, že Európska komisia má spoločne s Rumunskom a Slovenskom hľadať spôsoby, ako zabrániť prepadu miliónov eur. V prípade Slovenska ide až o 300 miliónov eur. Čaká nás teraz maratón politických rokovaní,“ tvrdí Fico.  Slovensko z Bruselu možno dostane rok k dobru na odčerpanie fondov, neznamená, že ministri v práci poľavia. Podľa neho musia hľadať projekty a robiť všetko pre to, aby sa stovky miliónov eur nevrátili späť do rozpočtu únie. Konečné rozhodnutie padne v Bruseli až na jeseň tohto roka. Odsun eurofondov je dôležitý aj pre plán znižovania deficitu verejných financií. Pomalším čerpacím tempom eurofondov a úsporami na spolu financovaní vlády často skresávajú verejný schodok. Pomalšie čerpanie zdrojov EÚ je však spravidla na úkor budúceho rastu ekonomiky.

RTVS dnes spustila testovaciu verziu nového spoločného webového portálu www.RTVS.sk. Na jednej webovej adrese bude možné nájsť všetky programové služby, kompletný rozhlasový a televízny program s archívom, živé streamy a informácie o reláciách. Prvá etapa online konceptu RTVS prináša spustenie nového webu, ktorý zlúči rozhlasovú a televíznu časť verejnoprávneho média a podporí budovanie korporatívneho bandu RTVS. Nový webový portál je označený symbolom beta, funguje teda v pilotnej testovacej prevádzke. „Počas testovania chceme identifikovať a doladiť chyby a postupne dopĺňať obsah,“ povedal manažér Nových médií RTVS Dušan Vančo a ako dodal: „Ambíciou Nových médií je postupne priniesť nielen nový, špecializovaný obsah, ale aj aplikácie pre mobilné zariadenia.“ Nové médiá RTVS vznikla nedávno ako samostatná časť Sekcie marketingu a komunikácie RTVS. Dušan Vančo, ktorý v RTVS pracoval v Rádiu FM, stojí na čele tejto novej zložky. Jej hlavnou úlohou je tvorba webových stránok RTVS, aplikácií a definícia vízie, podoby i smerovania digitálneho online obsahu. Nové médiá koordinujú spracovávanie audio archívu, TV archívu a realizáciu priamych prenosov. Spustený portál je výsledkom spolupráce RTVS so spoločnosťou Fatchilli, dizajn navrhlo grafické štúdio Milk. Spolupráca s Fatchilli bola ukončená dohodou k 10.6.2013, pričom ako uvádza RTVS, hlavným motívom jej ukončenia má byť ďalší rozvoj a správa webu v internom prostredí. Súčasťou dohody je preto aj odkúpenie zdrojových kódov, ktoré RTVS umožnia ďalšiu modifikáciu a vývoj spusteného webu. „Prelomenie obdobia doby kamennej je pre verejnoprávne médium nevyhnutnou úlohou a výzvou,“ povedala riaditeľka Sekcie marketingu a komunikácie RTVS Dáša Matušíková na margo toho, že dôležitosť internetu a mobilných aplikácií ako tretej platformy popri televízii a rozhlase narastá. „Bezbariérový prístup k médiám, vrátane nových médií, bol aj je od začiatku našou prioritou,“ uviedol Václav Mika, generálny riaditeľ RTVS.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV