20 MFF FEBIOFEST V BRATISLAVE: 14 SEKCIÍ = 129 TITULOV + KRÁTKOMETRÁŽNA SÚŤAŽ; (15. – 21. 3. 2013) Festival FEBIOFEST PRAHA během prvních osmi dní navštívilo 30 744 diváků, o třetinu více než loni.

Print Friendly

→   [viac info na: www.febiofest.sk  a  www.asfk.sk]

Jubilejný 20. ročník MFF   FEBIOFEST  otvorila 15. marca v Bratislave slovenská premiéra filmu Môj pes Killer.      Slovenská režisérka Mira Fornay zaň získala hlavnú cenu Hivos Tiger Awards na MFF Rotterdam. Mesiac trvajúca filmová slávnosť prinesie okrem horúcej slovenskej novinky ďalších 130 titulov z celého sveta. Po skončení bratislavskej časti sa od 21. marca postupne presunie do Trenčína, Banskej Bystrice, Martina, Prievidze, Trnavy a Prešova..

MFF  Febiofest vytvára priestor pre vzájomnú konfrontáciu slovenskej kinematografie s produkciou našich najbližších susedov a tento rok sa v novej sekcii – Súťaž krátkych filmov krajín Vyšehradu – bude o cenu za najlepší krátky film V4 uchádzať 20 titulov vrátane piatich slovenských.V bohatom programe o pozornosť divákov zabojuje okrem čerstvých noviniek slovenských režisérov aj 15 najzaujímavejších svetových titulov roka 2012 v sekcii Panoráma – ozveny európskych festivalov. Jednou z trinástich programových sekcií bude Klubový Jukebox, ktorú hlasovaním zostavili sami diváci. Z dvadsiatich najúspešnejších titulov si vybrali päť hubových hitov, ktoré Febiofest na želanie uvedie.  Festival prinesie archívne klasiky v sekcii Kino-Ikon Plus (Filmový kabinet), ale aj kultové slovenské dielo nakrútené podľa rovnomennej novely Dominika Tatarku Panna Zázračnica (r. Štefana Uher, 1966). Trom výnimočným európskym tvorcom – Michael Haneke, Bence Fliegauf, Jiří Menzel – budú venované tri profilové sekcie. Jedno z festivalových kín A4 – priestor súčasnej kultúry ponúkne divákom festivalovú kaviareň.  Množstvo skvelých filmov, zaujímavé sprievodné podujatia, diskusie a inšpiratívne stretnutia – dvadsiaty ročník Febiofestu bude veľkou oslavou nekomerčnej kinematografie a tradičnej kino-kultúry na Slovensku.

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST 2013 sa začína v piatok 15. marca v Bratislave. Slávnostne ho otvorí slovensko-český film MÔJ PES KILLER Miry Fornay, ktorý si z MFF Rotterdam odniesol hlavnú cenu Hivos Tiger Award. Febiofest počas bratislavskej časti, ktorá prebehne od 15. do 21. marca v piatich kinách uvedie 129 filmov v štrnástich programových sekciách, privíta vyše dvadsiatku slovenských i zahraničných hostí a prinesie výnimočne bohatý program nabitý projekciami filmov, ale i niekoľkými zaujímavými sprievodnými podujatiami. Od 22. marca sa festival postupne presunie do ďalších šiestich slovenských miest a v kamenných kinách v Trnave, Martine, Trenčíne, Banskej Bystrici, Prievidzi a v Prešove na divákov čaká dramaturgický výber z toho najlepšieho z programu. Festival poputuje po Slovensku až do 14. apríla.

Výročné ceny ASFK  Počas slávnostného otvorenia 20. MFF Febiofest 2013 budú 15. marca v Bratislave udelené piate Výročné ceny ASFK za rok 2012 v kategóriách: najlepší klubový film, najlepší filmový klub Výročná cena za prínos svetovej kinematografii a Výročná cena za prínos k lubovému hnutiu. Výročné ceny ASFK boli po prvýkrát udelené v roku 2009. Ide o ocenenie dlhoročnej činnosti filmového klubu s prihliadnutím na jeho dramaturgiu a celkovú činnosť; ocenenie pre film, ktorý bol v uplynulom roku najúspešnejším v lubovej distribúcii a o ocenenie osôb, ktoré svojou dlhoročnou tvorbou a aktivitou dlhodobo prispievajú k šíreniu nekomerčnej kinematografie.

Jednému z dvadsiatich krátkych filmov v súťažnej sekcii môžete dať hlas aj vy. Udeľte Cenu divákov pre najlepší krátky film v diváckom hlasovaní. Z každej krajiny vyšehradského zoskupenia vám predstavíme päť kandidátov. V štyroch kombinovaných pásmách postupne uvidíte všetky (hrané, dokumentárne i animované) súťažné filmy a môžete vybrať ten najlepší. Necháme sa prekvapiť, ktorému z nich udelíte Cenu divákov.

Predstavujeme porotu Súťaže krátkych filmov V4

Marian Urban (SR) – scenárista, režisér a producent, člen Európskej filmovej akadémie. Zakladateľ producentskej spoločnosti ALEF Film & Media Group. Od roku 2000 je prezidentom Slovenskej asociácie producentov v audiovizuálni (SAPA). Napísal, režíroval a produkoval viac ako sto filmov, premietaných a ocenených na medzinárodných festivaloch a prehliadkach. Maciej Gil (PL) – filmový historik, organizátor filmových akcií a manažér filmovej kultúry. Je umeleckým riaditeľom festivalu Kino na hranici v Cieszyne a Českom Těšíne (PL/CZ) a podpredsedom Poľskej federácie filmových klubov. Vít Janeček (ČR) – režisér, esejista a pedagóg (FAMU). Viac informácií o súťažných filmoch a o porotcoch nájdete v sekcii Súťaž krátkych filmov krajín V4.   Do Bratislavy príde Lech Majewski Filmový a divadelný režisér, scenárista, výtvarník, básnik, ktorý vyštudoval Filmovú školu v poľskej Lodži – Lech Majewski dokončil v roku 2011 práce na unikátnom diele Mlyn a kríž. Svoj film osobne predstaví divákom počas Febiofestu v Bratislave. Film založený na známej maľbe belgického stredovekého maliara Pietera Bruegela Nesenie kríža je digitálnou tapisériou, kde sa Majewski vrstvením rôznych atmosfér a perspektíve snažil zachovať a na plátno preniesť jedinečnosť diela tohto maliara, ktorý ho podľa jeho vlastných slov fascinuje. Pomocou CG a 3D technológi sa mu podarilo vytvoriť neobyčajný vizuálny zážitok. Pre hlavné postavy svojho filmu sa režisérovi podarilo získať hviezdy ako Charlotte Rampling,

Michal York a Rutger Hauer. Mlyn a kríž otváral MFF Sundance 2011.    Karel Vachek uvedie svoj nový film – román Český režisér a pedagóg, ktorý v rokoch 1958-1963 študoval réžiu hraného filmu u Elmara Klosa, osobne predstaví snímku Tmář a jeho rod neba slzavé údolí pyramidálny. Vachek absolvoval štúdiá filmovou esejou Moravská Hellas (1963), ktorej uvedenie osobne zakázal prezident Antonín Novotný. Vachkov ďalší významný dokument Spřízněni volbou (1968) zachytil udalosti predchádzajúce roku 1968. V roku 1990 získal Zlatú kameru na MFF Berlinale. V období normalizácie žil v exile vo Francúzsku a USA. V románovej freske Nový hypertonik anebo  Vodnosti, rovnosť, bratstvo zachytil spoločenskú atmosféru porevolučného obdobia až do prvých slobodných volieb. Je známy filmárskou komplikovanosťou, vysokou erudovanosťou a filozofická hĺbkou svojich diel. Od roku 2002 jej vedúcim Katedry dokumentárneho filmu na FAMU, kde pomohol vzdelať generáciu mladých dokumentaristov ako Vít Janeček, Petr Mareček, Vít Klusák, Filip Remunda, či Adam Oľha, a mnohých ďalších.

Kino naslepo! Prekvapenie MFF   Febiofest   V bratislavskom kine Mladosť zažijú všetci zvedaví diváci pravé filmové prekvapenie – kino naslepo! Na záver festivalu, 21. marca o 22.00 hod. nájdu v programe nečakanú filmovú lahôdku, ktorú exkluzívne pre túto príležitosť získal a špeciálne do programu zaradil organizátor festivalu.   Slovenskí a zahraniční hostia

Diváci, ktorí prídu na festival do Bratislavy budú mať jedinečnú príležitosť stretnúť sa s tvorcami a neformálne s nimi v prostredí kina diskutovať o ich tvorbe.

Naše pozvanie prijalo niekoľko zaujímavých českých a slovenských tvorcov Karel Vachek, Vít Janeček, Olga Špátová, Michal Dvořák, Mira Fornay, Mariana Čengel-Solčanská, Palo Korec, Tomáš Krupa, Dušan Trančík, Roman Fabian, Teodor Kuhn, Anna Grusková, Ondrej Rudavský, Peter Begányi, Andrej Kolenčík, herečka Dana Košická a ďalší. Okrem poľského režiséra Lecha Majewskeho však v Bratislave predstavia ďalšie súčasné poľské filmy herec Krzysztof Czeczot (80 miliónov) a režisér Leszek Dawid uvedie svoj film Si bohom. Príde tiež producent Bencea Fliegaufa András Muhi a uvedie film Díler. Všetky aktuálne informácie nájdete v sekcii Hostia.

Okrem bohatého filmového programu a diskusii s tvorcami v kine a kultúrnikom centre A4 [ priestor súčasnej kultúry na divákov čaká niekoľko zaujímavých sprievodných podujatí].

Hneď v prvý večer festivalu sa budú môcť po úvodných projekciách navnadiť na ďalší program vo festivalovej kaviarni s Djom. V nasledujúcich dňoch je pripravené uvedenie hry kultového bratislavského divadla Stoka – Neistý grunt; Exitab & A4 present: koncert Jamieho Stewarta z Xiu Xiu (USA). Po projekcii slovenského filmu Absolventi / Sloboda nie je zadarmo bude hra DJ Mishek (Stereodisco). V priestoroch Balassiho inštitútu – Maďarského inštitútu v Bratislave bude verejnosti sprístupnená výstava najlepších maďarských kinoplagátov a prebehne tu tiež moderovaná panelová diskusia Vyšehradský salón: možnosti produkcie, koprodukcie a distribúcie.
Noc s Postřižinami a pravým pohostinským pivom

Postřižiny – deviaty celovečerný film českého režiséra, herca a spisovateľa Jiřího Menzla z roku 1980 je adaptáciou jednej z kníh Bohumila Hrabala. Očarujúce dielo rozpráva príbeh o pivovare a rodine jeho správcu za prvej republiky. Správca nymburského pivovaru má krásnu, ale príliš živú manželku (Magda Vášaryová) a okrem nej mu robí starosti kvalita, odbyt piva a jeho hlučný brat (Jaromír Hanzlík). Magda Vášaryová pokrstí pravým pohostinským pivom z pravého nymburského pivovaru novú publikáciu z vydavateľstva SFÚ – Hrabalovský svet očami Jiřího Menzla (P. Gavalier). Po krste uvedie projekciu filmu Postřižiny (sekcia Profil: Jiří Menzel).

Divadlo Stoka – Neistý grunt

V jednom z bratislavských festivalových kín a divadle zároveň A4 – priestor súčasnej kultúry uvidíte predstavenie Neistý grunt, ktoré uvedie kultové bratislavské divadlo STOKA pod vedením režiséra Blaha Uhlára. Scenár pre chudobné divadelné orgie na pomedzí estrády a avantgardy vznikal metódou kolektívnej tvorby od 19. júla do 31. októbra 2012. Réžia: Blaho Uhlár / Scenár: Braňo Mosný, Peter Tilajčík, Blaho Uhlár s použitím týchto autorov Jack London, Czesław Miłosz, László Jávor

Účinkujú: Braňo Mosný, Peter Tilajčík.

…    Výber – Filmové sekce  FEBIFEST  PRAHA 2013
 ◙ Asijské panoráma zobrazit filmy této sekce
 ◙ Cesta na sever – zaostřeno na Finsko zobrazit filmy této sekce
 ◙  Jiný břeh zobrazit filmy této sekce
 ◙ Juniorfest zobrazit filmy této sekce
 ◙ Latinskoamerické panoráma zobrazit filmy této sekce
 ◙ Made in USA zobrazit filmy této sekce
 ◙ Od swingu k rapu zobrazit filmy této sekce
 ◙ Panoráma světového filmu zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Aku Louhimies zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Brillante Mendoza zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Geraldine Chaplin zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Giancarlo Giannini zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Jeremy Thomas zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Jerzy Stuhr zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Richard Lester zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Ulrich Seidl zobrazit filmy této sekce
 ◙ Pocta: Zdena Studenková zobrazit filmy této sekce
 ◙ Proti proudu zobrazit filmy této sekce
 ◙ Představujeme: producent Tero Kaukomaa zobrazit filmy této sekce
 ◙ Rytmy Balkánu zobrazit filmy této sekce
 ◙ Soutěž nová Evropa zobrazit filmy této sekce
 ◙ Tři oříšky pro Popelku – Soutěž středometrážních filmů

◙  Katalog – Tipy 

 Bez doteku / Bez doteku |

Česká republika   Režisér: Matěj Chlupáček (1994)  Scénář: Jan Mazanec  Hrají: Tereza Vítů, Marian Roden, Petra Lustigová, Kryštof Hádek, Adrian Jastraban, Ondřej Malý, Hana Vagnerová, Kateřina Winterová, Marika Šoposká, Jiří Kocman  Krátký popisek:
Dospievajúcejšia Jolana se snaží vymaniť z područí savého otca, Ktorý ju  sexuálne zneužíva. Je však v tomto vzťahu skutočne obeť , nebo vše podstupuje dobrovoľne ? Odvážna psychologická dráma režíroval rvete osemnásť ročný  Matěj Chlupáček.

Balada o Rustomovi / Rustom ki Dastaan

Proti prúdu    Popis filmu: Mladý Ind Rustom v kraji rozširuje telefonické spojení a pri sivé práci zažíva najrôznejší pretkávanie. Mladík však prednostne sní a najčastejšie uniká do harmonického sveta indické prírody, ktorá jej duševne naplňuje. Poetický snímok redukuje klasický príbeh a zdôrazňuje prevedením vizuálne posledy do mladíckeho života  života.

Indická režisérka Ajita Suchita Veera sa dopo-sud zamorovala na experimentálnej krátkej kritiky – filmy a dokumenty, na ktoré naväzuje dlhometrážny debut odrážaním dostavaní štyl tvorby spojený  s poetikou indické přírody.

Režisér: Ajita Suchitra Veera   Hrají: Megha Burman, Denzil Smith, Siddharth Sen, Vinay Sharma, Gaurav Ghatnekar, Samiksha Bhatt, Sunny Hinduja
Scénář: Ajita Suchitra VeeraKamera: Shanti Bhushan RoyStřih: Hemanti Sarkar, Ajita Suchitra VeeraHudba: Andrew T. MackayProducent: Vellanki Usha Rani, Ajita Suchitra VeeraDistribuce: Usha Rani Vellanki Rok výroby: 2012   Délka filmu: 117

-▬ Jonathasův prales / A Floresta de Jonathas

 Proti proudu

Popis filmu: Jonathas vede s rodiči a starším bratrem poměrně jednotvárný život, který se cele točí kolem zemědělství. Ráno ovoce načeše, dopoledne se o něm učí ve škole a odpoledne ho prodává v rodinném stánku u silnice. Jediným rozptýlením a kontaktem s okolním světem jsou pro něj turisté směřující na dobrodružné toulky do džungle. Snad proto neodolá lákavé nabídce víkendového táboření, která se promění v jeho doposud největší životní zkoušku. Poetika celovečerního debutu Sergia Andrade ho odkazuje k latinskoamerické tradici magického realismu s dominujícími prvky mysticky nespoutané přírody a pradávných rituálů.
Režisér: Sergio Andrade (1955) → Hrají: David Almeida, Ítalo Castro, Chico Díaz, Alex Lima, Maria Maciel, Francisco Mendes, Begê Muniz, Socorro Papoula  Scénář: Sergio Andrade Kamera: Yure César Střih: Fábio Baldo Hudba: Ian dos Anjos, Begê Muniz  Producent: Sergio Andrade   Distribuce: Figa Films Stát: Brazílie  Rok výroby: 2012

Sběrač / Now: Forager 

Proti proudu

Popis filmu: Lucien a Regina jsou bezdětní manželé hluboko po třicítce, kteří vedou poměrně nekonformní život bez stálého zaměstnání, zdravotního pojištění a jasných plánů do budoucna. To ale vyhovuje jen jednomu z nich. Pro Luciena má každodenní vyjížďka za houbami, které pak zkouší s různou měrou úspěchu prodat do restaurací, bezmála magický nádech. Regina by ale ráda víc stability, a tak na sebe manželská krize nenechá dlouho čekat. Melodramatickou zápletku originálně prostupují neméně důležité přírodovědné pasáže a zálibné pohledy pod ruce obou postav coby náruživých kuchařů, které nebývale umocňují komplexní pohled na jednotlivé složky lidské psychiky.  Režisér: Jason Cortlund, Julia Halperin  Hrají: Jason Cortlund, Tiffany Esteb, Almex Lee, Gabrielle Maisels, Brandon deSpain, Jason Howard, Roberta Kirshbaum, Alex Mayzlin, Nicholas Mikovich, Sabrina Morand, Nick Raio, Eric Dean Scott, T. Guava Sands, Kim Weiler  Scénář: Jason Cortlund   Kamera: Jonathan Nastasi   Střih: Julia Halperin   Hudba: Chris Brokaw  Producent: Kit Bland, Julia Halperin, Krzysztof Szpetmanski  Distribuce: New Europe Film Sales  Práva: New Europe Film Sales   Stát: USA, Polsko

Tíha / The Weight

Proti proudu  

Popis filmu: Samotář Jung pracuje v márnici. Jeho dosavadní život nebyl snadný, stejně jako není snadný ani jeho současný zdravotní stav: trpí artritidou, tuberkulózou a kvůli hrbu na zádech se nedokáže narovnat. Svou práci, která spočívá především v omývání a oblékání mrtvých těl, ale považuje za vznešenou činnost a věnuje jí veškerou energii. Jungův stereotypní život naruší až incident, díky kterému se začne opět stýkat se svým bratrem Dong-baem. Mladšího sourozence hluboce miluje, ale jejich vztah je od dětství značně nevyrovnaný. Jung se nicméně rozhodne Dong-baovi splnit největší životní přání: stát se ženou. Pátý celovečerní snímek korejského režiséra JeonKuy-hwana se stejně jako ty předchozí věnuje okrajovým společenským tématům. Na 69. filmovém festivalu v Benátkách získal ocenění Queer Lion za nejlepší film s homosexuální a queer tematikou. Ocenění filmu: MFF v Benátkách (2012) – Queer lev
Režisér: Jeon Kyu-hwan (1965)  Hrají: Cho Jae-hyun, Dong-bae, Zia Scénář: Jeon Kyu-hwan
Kamera: Kim Nam-kyun  Střih: Kim Mi-young, Park Hae-oh
Hudba: Choo Dae-kwan  Producent: Tree Film
Stát: KoreaRok výroby: 2012Délka filmu: 107Formát filmu: 2k digital

Hlavní cenu MFF Febiofestu PRAHA 2013 obdržel britský snímek Rozbitý svět – 22. března 2013 15:30  Příběh o dospívání nazvaný Rozbitý svět (Broken) zvítězil v soutěžní sekci Nová Evropa Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a odveze si Grand Prix.  V soutěži bylo uvedeno celkem čtrnáct prvních a druhých snímků evropských režisérů. O vítězi rozhodovala 33členná laická porota v čele s čestnou předsedkyní Věrou Čáslavskou. Vítězný snímek natočil britský režisér Rufus Norris, který si však pro ocenění kvůli pracovnímu zaneprázdnění nepřijede. Jeho režijní debut získal ocenění BIFA za nejlepší britský nezávislý film roku. Hlavní hrdinka příběhu prožívá nevšední dospívání, vedle první lásky a hádek v rodině se musí vypořádat s cukrovkou. Vnímavé děvče kamarádí s retardovaným Rickym od vedle a dokáže jej podržet i poté, co ho surově napadne rozlícený soused. Jedna z jeho dcer totiž Rickyho nařkne ze sexuálního zneužití. Ač se obvinění prokáže jako falešné, po tomto incidentu se poměry v sousedství radikálně změní. Rory Kinnear, představitel ovdovělého otce ze sousedství, který pěstmi hájí počestnost svých dcer, získal Cenu BIFA za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Snímek dostal i další ocenění na festivalech v zahraničí.  Zdroj: http://www.lidovky.cz/hlavni-cenu-febiofestu-obdrzi-britsky-snimek-rozbity-svet-poe-/kultura.aspx?c=A130322_152849_ln_kultura_btt

 

Prezentačný obrázok z filmu The The Weight

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV