RECEZIA: Hippies retour nature in „SUBMARINE“ ALEBO VOLÁM SA OLIVER TATE

Print Friendly

…    Titul:  Volám sa Oliver Tate Submarine  

CZ    Jmenuji se Oliver Tate –
SK    Ponorka 

MINIREVIEW (autor: Gab Gröber) 

GENRE   Komédia / dráma

Premiéra ČR: 14. 7. 2011

Premiéra SR: 2. 8. 2012

COUNTRY Veľká Británia / USA, 2010, 97 min
Réžia: Richard Ayoade
Účinkujú: Craig Roberts, Sally Hawkins, Paddy Considine, Noah Taylor, Yasmin Paige, Gemma Chan, Ben Stiller

Scenár: Richard Ayoade / Submarine by Joe Dunthorne | Hudba: Alex Turner, Andrew Hewitt | Produkcia: Marj Herbert, Andy Stebbing, Mary Burke | Distribúcia: Optimum Releasing (UK), The Weinstein Company (USA) | Štúdio: Film4 Film Agency for Wales, Red Hour Films, Warp Films | Rozpočet: 1,414,798 £ | Tržby: 1,672,518 £ || IN  STORY: Britský filmový, televízny, divadelný  a reklamný režisér, klaunovký komik, ktorý je synom nigerijského otca, a nórskej matky, narodený už  v Londýne /1977. Pôvodne vyštudoval Cambridgeskýsystém právo :   1995-1998),  ale neskôr ho povesil na klinec.

Dnes  je z neho režisér a tvorca  Richard Ayoade (1977). Herecky sa napríklad presadil postavou Mossa v sitcome The 11´Crowd – 2006-2010.

Režisér Richard  Ayoade rezignoval na umelú charakterovú hĺbku. Predstavuje niečo na tvarovej hrane dynamického artu a sofistikovaného popu. Hlavný hrdina ponúka vlastnú zábavnú seba-reflexiu  strednej školy so šikanou a milostnou zbesilosťou. Oliver sa pýši Nietzcheom, kinom Dreyerovho Utrpenia panny orleánskej. Symbolická ponorka a more  sú aj príbehom Oliverovej depresie. V kombinácii s profesiou biologickej podmorskej vedy jeho otca.

Konflikt filmu  je jednoduchý. A ničím nezaangažovaný až prostý: sex, zblíženie, láska, škola a vzťah. V ústrednej línii ide o milostné zblíženie pubertálnej dvojice:  Craig Robertsa v roli Olivera Tateho a Yasmin Paige v roli Jordany Bevanovej.  Ayoadeho  Submarine  má neskutočne vtipné  hlášky,  svojráznu neskúsenosť,  ale i pôvab s komplikovanými starosťami s charaktermi rodičov protagonistickej dvojice.

Jordanina matka má nádor na mozgu a Oliverov utiahnutý otec a infantilná matka majú krízu stredného veku.  Deti ich paradoxne podržia a nechcú dať dopustiť ešte väčším problémom v ich vzťahu.

EVAULAČNÝ VERDIKT  Ayoadateho Submarine je sviežou artovkou  so zrelým a originálnym režijným rukopisom. Je to film s komunikatívnym príbehom, prirodzenými  hercami, a sofistikovaný príjemnou hudbou. Štýlová artovosť výpovede sa nederie do popredia. Drží štruktúru i rýchlym a takmer dokonalým strihom, vrátane nadmieru invenčných predelových titulkov. Kamera je zrejme  o triedu nižšie, ale hudba o tóninu vyššie. Skvelá dramaturgia s mladíckym rukopisom a uveriteľný zaujímavý koniec.   Artovka na letné dni ako stvorená.

 ELEVAČNÝ POSUDOK :     

SCENÁR:   85 %      

KAMERA   65 %      

HUDBA    100 %    

STRIH    100 %    

RÉŽIA   90 %     

CASTING  A HERECKÉ VÝKONY   85 %

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV