PELEMELE / J. MENZL OPĚT FILMUJE – HRIECHY ODVOLANEJ ZEMKOVEJ Z RTVS – NEW DOC:“DVA NULA“ – CINEMA DIRECT ? – 3. SLOVENSKÝ FILM „HVIEZDA“ NA MFF V PALM SPRINGS – INTERNATIONAL SHORT FILM FEST

Print Friendly

 …    ◙  Jiří Menzel točí nový film., který se jmenuje se Sukničkáři a  vypráví o tom, jak není lehké dělat operu.Film má být hotov v první poloviné roku 2013. Film je s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy,“ . Hlavními postavami filmu jsou operní režisér Vítek, učitelka Markétka a operní zpěvák Jakub, které představují Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. Diváci uvidí držitelku ceny Thálie za rok 2011 Annu Klamo, Lucii Juránkovou či Jana Mikuška. První klapka nového filmu byla naplánovana na  30. června a natáčení bude trvat dva měsíce.

◙    CITÁT – LN:  Film Konfident s Jiřím Mádlem: Myslet to dobře nestačí -13. července 2012 Velmi bohulibé ambice někdy vedou ke vzniku mimořádně slabého filmu, pokud se k nim nepřidá už nic dalšího. Film Konfident režiséra Juraje Nvoty je toho ukázkovým příkladem. Ten film opravdu moc chce: Ukázat, že v normalizačním Československu panovala paranoidní atmosféra, že praktiky StB a státní moci vůbec byly zákeřné a zrůdné, že jedinec měl pramalou šanci jejich tlaku odolat. Činí to ale tak schematicky, přeplácaně a neobratně, že to až dojímá – nebo uráží, to podle naturelu diváka. (Albert Kabát – LN)

◙    Únia zvažuje, že Rumunsku pozastaví členstvo  Ak rumunský premiér okamžite neurobí všetko pre obnovenie právneho štátu, únia nebude váhať využiť všetky právne možnosti. Európska komisia predstaví v stredu 18.7. 2012  novú správu o stave právneho štátu v Rumunsku a Bulharsku. Prezident: Neprijímame príkazy z vonka  Rumunský dočasný prezident Crin Antonescu nepriamo protestoval proti kritike európskych lídrov, ktorým sa nepáči súčasný vnútropolitický vývoj v krajine. „Ako rumunský prezident, neprijímam rozkazy… od nikoho iného ako je parlament a rumunský ľud,“ vyhlásil Antonescu.

◙ COLOURS OF OSTRAVA  – LN  Nad městem OSTRAVA prošla tmavomodrá mračna a hned na to se nad rezavou ocelí a železa rozzářila obrovská duha. Pořadatelům se totiž návštěvníky podařilo vtáhnout přímo do systému rezavějících vysokých pecí, ohnutých trub nebo zděných hal dýchajících příběhy tisícovek slévačů – srovnání s německým festivalem Melt!, na umělém poloostrově Ferropolis se zase hudba rozpíná mezi industriálními velkorýpadly. Ale Colours zašly dál. Kde v Německu dimenze pro běžného návštěvníka končí (rozuměj několik metrů před velkostroji), v Ostravě se hudební vesmír rozpíná přímo v srdci nepřehledného a zkorodovaného systému. A posluchači jsou jeho plnohodnotnou součástí.

◙   ZEMKOVÁ JE MIMO A OBRÁTI SA NA SÚD.    ◙   Zemková od apríla 2006 viedla SRo, na čelo RTVS bola zvolená 10. februára 2011 na päťročné funkčné obdobie. Podľa zákona o RTVS mediálny výbor do 15 dní od skončenia riaditeľa vo funkcii vypíše výzvu na podávanie prihlášok kandidátov. Ako o možných nástupcoch Zemkovej sa špekuluje o bývalých šéfoch komerčných televízií – Michal Gučík riadil televíziu TA3 a Václav Mika Markízu. Gučík vraj šéfom RTVS nebude. Mika a Rezník prihlášku zvažujú.  Uchádzači o post šéfa RTVS sa môžu do výberového konania hlásiť do 17. júla. Zatiaľ tak neurobil ani jeden z troch doteraz najviac spomínaných možných kandidátov.   Generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník ešte nie je definitívne rozhodnutý, či sa bude uchádzať o post riaditeľa RTVS.

Výhrady voči Zemkovej:  1. Predražené zmluvy – kontrola  Úradu pre verejné obstarávanie – (fy. GTS Slovakia, Datalan a Ditec ???). Trestné oznámenie už padlo v prípade dodatku k miliónovej zmluve s GTS Slovakia na elektronické služby, (systémový administrátor STV Peter Mihálik). Dodatok sa týka nákupu dátových služieb bez verejnej súťaže, ktoré môžu RTVS počas štyroch rokov stáť až 5,5 mil. eur. Podľa Rady RTVS mala byť na niektoré služby vypísaná verejná súťaž. 2. Klesajúca sledovanosť –počet divákov neustále klesá – reláciám, do ktorých RTVS investovala veľké prostriedky. Nízka je sledovanosť večerných správ. Podľa RTVS – sledovanosť stabilizovaná na 9 – 11 %. 3. Plat . Daniel Krajcer  chcel plat riaditeľky zdvihnúť na sedemnásobok priemernej mzdy, neuspel – Zemková ostala  na  štvronásobku priemeru – ale vďaka odmenám od Rady RTVS – štvrťročnou odmenou vo výške 9 226 eur. 4. Vysoké odstupné – Zemková ho dostala v januári, keď zaniklo jej miesto riaditeľky v Slovenskom rozhlase a následne stala šéfkou zlúčenej inštitúcie, pričom zinkasovala vo výške štyroch mesačných platov, čo bolo viac ako 17-tisíc eur. (Po mediálnej kritike ho údajne darovala nevedno komu.) 5. Neplnenie poslania – režiséri, dramaturgovia a filmoví tvorcovia RTVS kritizujú pre jej slabú podporu domácej tvorby, podľa nich dáva peniaze skôr na výrobu podružných programov, zanedbáva tvorbu pre deti a mládež a vysiela priveľa repríz. 6. Večerníček v reklame – STV začiatkom minulého roka poskytla licenciu na použitie zvučky Večerníčka pre reklamu ČSOB na hypotéky, čo vyvolalo vlnu kritiky. Stalo sa tak za 15-tisíc eur, a to bez súhlasu autorkinej dedičky. 7. Z verejnoprávneho média, najmä televízie odišli mnohí dlhoroční moderátori, redaktori a ďalší spolupracovníci. Dôvodom boli podľa viacerých z nich zlé pracovné podmienky a demotivujúce prostredie.  8. Pokuty – práve RTVS od RTVS až 50-tisíc eur dostala za reláciu Večer pod lampou venovanú kauze Cervanová, v ktorej dostali priestor odsúdení vrahovia bez toho, aby bol prítomný aj protinázor. 9. Tradičná charitatívna akcia pre postihnuté a sociálne odkázané deti – Konto nádeje je zrušená a zostávajúcich 250-tisíc eur na konte exriaditeľka plánovala presunúť neziskovej organizácii Dobrý anjel (Výnosy zbierky boli vraj kolísavé).

◙ FILM DVA NULA   Kamery na fotbale se obrátily do hlediště a vznikla komedie  Dokumentární komedie z fotbalového prostředí s názvem Dva nula od Pavla Abraháma a Tomáše Bojara bude mít premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Režisér Abrahám a scénárista Bojar debutovali v roce 2008 s celovečerním filmem Česká RAPublika, který získal několik ocenění. Film o životě tří českých rapperů.pokleslé. Sympatie k zobrazovanému prostředí pojí s určitým odstupem od něj,“ „Dva nula je film, který je neobvyklý přinejmenším už způsobem svého vzniku. Zápas derby Sparta – Slávie je tady kulisou pro společenskou komedii,“ : sázkaře, žáčky fotbalové přípravky, pečlivě oblečené dámy z VIP salonu,dezorientované italské turisty Natáčení – přípravy zabraly dva roky,  150 členů štábů. Dvě desítky kamer ale nemířily na hřiště, ale do hlediště – různorodá a vtipná společnost, která stála tvůrcům za pozornost. Postavy byly snímány zdálky a s využitím mikroportů. Lidé se tak ve filmu projevují takoví, jací skutečně jsou – živí, přirození a často zábavní. „Co kamera, to jedinečný vhled do různých pater tribuny i různých pater dnešní společnosti.“

PR SPRÁVA 12. jún 2012 Bratislava, Palm Springs Medzinárodný festival krátkych filmov v Palm Springs (USA) zaradil do medzinárodnej súťaže aj slovenský film režiséra Andreja Kolenčíka Hviezda. Krátkometrážny dokument, ktorý vznikol v nezávislej koprodukcii, bude mať v rámci festivalovej sekcie Real People, Reel Drama medzinárodnú premiéru.  Film Hviezda je príbehom Jána Slováka – zvárača z Doprastavu ktorý  získal hlavnú rolu v ochotníckej divadelnej adaptácii najhoršieho filmu všetkých čias Plan 9 From Outer Space (1959 Ed Wood Jr).  Nízkorozpočtový film vznikol v koprodukcii Andreja Kolenčíka, tvorivej skupiny Pacientárium, ktorej je členom, a spoločnosti Cinetype s.r.o. Natočený bol vďaka finančnej podpore nadačného fondu Telekom pri nadácii Intenda a postprodukciu finančne podporil Audiovizuálny fond.  Slovenský divák mal doteraz možnosť vidieť Hviezdu ako predfilm k divadelnému predstaveniu Lovec Eštébákov (réžia L.Sigmund / A. Kolenčík) s Jánom Slovákom v hlavnej úlohe. Film sa momentálne nachádza vo fáze príprav pre kinodistribúciu.

Dokumentárny film Hviezda – Credits
Story : Andrej Kolenčík
Screenplay: Lukáš Sigmund, Andrej Kolenčík
Directed by : Andrej Kolenčík
1st Director of Photography: Nikol Šuplatová
2nd Director of Photography: Peter Važan
Editor : Petra Vladyková
Sound Design : Alexander Bori
Starring: Ján Slovák, Magda Slováková, Ján Slovák Jr. a ďalší
Color Grading : Samuel Vičan
Production : Filip Křížek
Producer : Andrej Kolenčík
Co-producer : Cinetype, s.r.o.

Dokumentárny film „Hviezda“ rozpráva príbeh Jána Slováka, 55-ročného zvárača z Doprastavu, ktorý prepadol hereckej vášni. Jeho túžba sa začala napĺňať, keď získal hlavnú rolu v divadelnej adaptácii najhoršieho filmu všetkých čias, Plan 9 From Outer Space od Eda Wooda Jr. Dosky, ktoré znamenajú svet sa stali jeho osudom. Dokument naturalistickým spôsobom sleduje osud otca rodiny, ktorý sa musí starať o postihnutého syna a popritom hrá v divadelnom súbore. Okrem účinkujúcich, Jána Slováka a jeho rodiny, ktorí v dokumente vystupujú na filme spolupracovala kameramanka Nikoleta Šuplatová, ako druhý kameraman jej asistoval Peter Važan. O strih sa postarala česká strihačka Petra Vladyková a majster zvuku bol Alexander Bori. Na scenári sa podieľal aj scenárista Lukáš Sigmund, autor divadelnej hry Plán B z vesmíru. Produkciu riadil Filip Křížek zo spoločnosti Cinetype. (oficiální text distributora)

◙    České stopy na Berlinale: Shaun Kadlec a němý horor
13. února 2013 13:39  PRAHA – Mít film na Berlinale je jako dar od boha, tvrdí americký dokumentarista Shaun Kadlec, kterému se podařilo prosadit na právě probíhající berlínský filmový festival hned se svou celovečerní prvotinou. Jeho prarodiče pocházeli z Čech, a čtyřiatřicetiletý rodák z Los Angeles tak alespoň vzdáleně představuje českou stopu v oficiálním programu přehlídky, do něhož se jinak letos žádný český snímek nedostal. Kromě Američana s českými kořeny může být náplastí pro festivalové fanoušky Česka také uvedení několika filmů spojených vznikem nebo dějem s Prahou a pak čtveřice českých uchazečů o pozornost zahraničních producentů a distributorů na doprovodném Evropském filmové trhu (EFM). Kadlec přivezl do Berlína spolu se svou filmařskou partnerkou Deb Tullmannovou dokument Born This Way (Takto narozeni) o životě gayů v africkém Kamerunu, kde za homosexualitu hrozí až pět let vězení. „Cítili jsme, že je to opravdu silný příběh a že je důležité ho ukázat. Ti lidé se musí vyrovnávat s utajování svého vztahu, s přiznáním vlastní rodině, s náboženstvím, a proto jsme se rozhodli je sledovat,“ řekl Kadlec, jehož film uvádí prestižní festivalová sekce Panorama. Ta patří mezi nesoutěžní, a Kadlecův dokument tudíž nemá šanci na získání některé z hlavních cen přehlídky, Zlatého nebo Stříbrného medvěda. Má však naději na ocenění od nezávislých a diváckých porot a aspiruje také na cenu Teddy Award pro nejlepší festivalové filmy s homosexuální tematikou.  „Nevím, jak bych mohl očekávat nějaké ceny. My jsme hrozně šťastní, že tu vůbec můžeme být. V USA se na Berlinale hledí s velkým respektem. To, že tu můžeme promítat náš film, je jako dar od Boha,“ tvrdí dokumentarista, který typicky české příjmení zdědil po rodičích svého otce, emigrantech z Čech. „Potom co prarodiče přišli do USA, vůbec nic ze své kultury svým dětem nepředali. Chtěli, aby jejich děti byly plnohodnotnými Američany, takže s nimi nemluvili česky ani jim nevyprávěli o své rodné zemi. Dokonce ani moc nevařili česká jídla, což mě překvapilo,“ vysvětlil Kadlec, který své prarodiče už nezažil.

◙  5 nových seriálov, ktoré stoja za pozornosť
Stratégie vybrali päť seriálových noviniek, na ktoré by sa mali zamerať akvizičné oddelenia slovenských televízií.13. 9. 2013 Zdroj:
Ivan Krasko
A A A in    Share   Amerika čoskoro otvorí sezónu 2013/2014 a predstaví niekoľko desiatok nových seriálov. Ktoré z nich stoja za pozornosť? Stratégie vybrali jeden podľa nás najzaujímavejší seriál z každej veľkej americkej televízie. Pri výbere našej „top 5“ sme zohľadnili prvé ukážky zo seriálov, tvorcov a úspech ich predošlých seriálov na Slovensku, vhodnosť dejových línií pre naše televízie a prvé recenzie zo zámoria.  Na ktoré seriály by sa podľa nás mali zamerať slovenské televízie?

◙   CBS: The Crazy Ones premiéra: štvrtok 26. septembra  distribútor: Twentieth Century Fox Television Distribution (na Slovensku obchoduje s kanálmi Joj)  CBS už niekoľko sezón prináša najlepšie sitkomy Ameriky a na jeseň chystá novinku. Nepôjde o klasický prvoplánový sitkom s priamym útokom na bránice. Robin Williams v hlavnej úlohe a Sarah Michelle Gellar ako jeho dcéra však znamenajú dobrú štartovaciu pozíciu. Tvorca a výkonný producent David E. Kelley (Nemocnica Chicago Hope, Ally McBeal) len zdôrazňuje silný potenciál tohto seriálu. Ak to nebude čisto o reklamnej brandži, ale o ľuďoch, môže zaujať aj Slovákov. Samozrejme na malých tematických staniciach. Na Joj či Markíze vylúčené, určite nie v dobrom čase. NBC: The Blacklist  premiéra: pondelok 23. septembra distribútor: Sony Pictures Television International Distribution (na Slovensku obchoduje s kanálmi Markízy)    Niektoré americké novinky produkuje Steven Spielberg, niektoré J.J. Abrams. V prípade seriálu The Blacklist až také silné mená tvorcov nenájdete. Novinka NBC však môže zaujať príbehom. Najhľadanejší muž sveta, dobre vystupňované napätie, nečakané zápletky, FBI a lov najväčších kriminálnikov – to sú kľúčové slová, ktoré z neho robia seriál s dobrou štartovacou pozíciou. U nás sa hodí napríklad na Dajto.

◙    ABC: Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
premiéra: utorok 24. septembra
distribútor: Disney Media Distribution (na Slovensku obchoduje s kanálmi Joj)  Prvý televízny seriál od Marvela. Spolutvorcom, výkonným producentom a režisérom prvej časti je Joss Whedon, ktorý režíroval aj blockbuster The Avengers. Ak sa príbeh o agentoch vyšetrujúcich zvláštne udalosti po celom svete vydarí a nepodlezie úroveň kinofilmov, s ktorými je porovnávaný, medzinárodný úspech je zaručený. Na Slovensku si ho v tom prípade vieme predstaviť na Joj.     Fox: Almost Humanpremiéra: pondelok 4. novembradistribútor: Warner Bros. Television Distribution (na Slovensku obchoduje s kanálmi Markízy)J.J. Abrams má na konte Fringe, Nezvestných (Lost), či filmový Star Trek. Teraz produkuje akčný policajný sci-fi seriál .Stanica Fox nemá túto jeseň žiadny seriál, z ktorého by kričal okamžitý hit. Titul Almost Human o policajtoch v roku 2048, ktorým pri práci pomáhajú androidi, má šancu zaujať mladých mužov. U nás sa hodí na Dajto.

◙   The CW: The Originalspremiéra: štvrtok 3. októbra   distribútor: Warner Bros. Television Distribution (na Slovensku obchoduje s kanálmi Markízy)Televízia The CW má najmenej prime-timových hodín, prináša najmenej noviniek, patrí k najmenej predvídateľným a jej produkcia sa hodí skôr na špecifické stanice typu ProSieben, cieliace na mladých. Z jesenných noviniek patrí k najočakávanejším historický seriál Reign. Stratégie však bude zaujímať, ako sa vydarí seriál The Originals. Je to spin-off Upírskych denníkov (The Vampire Diaries), nájdeme v ňom spoločných hercov aj tvorcov. Upíri a vklolaci sú v kurze a v prípade úspechu v Amerike po ňom ihneď siahnu medzinárodné trhy. Na Slovensku najvhodnejšie pre Voyo.sk – s titulkami a čo najskôr po americkej premiére.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV