PROMETHEUS 3D SCI-FI RIDLEY SCOTTA / H.R.Giger|Oscar-winning Swiss artist/designer / top surrealist

Print Friendly

….   Titul:  Prometheus   Žáner: akčný horor  Krajina pôvodu: USA, 2012, 124 min
. Réžia: Ridley Scott   Scenár – writers: Jon Spaihts, Damon Lindelof
Hudba: Marc Streitenfeld Kamera: Dariusz Wolski
Strih: Pietro Scalia
Casting: Nina Gold & Avy Kaufman
Účinkujú: Noomi Rapace, Guy Pearce, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba, Sean Harris, Kate Dickie, Logan Marshall-Green, Rafe Spall, Benedict Wong, Patrick Wilson, Emun Elliott, Lucy Hutchinson

MINIREVIEW  1. Ridley Scott určite nemá štýl vyvražďovacích splatterov. 2. Nové réžijnescenáristické  dlhoočakávané dielo Ridley Scotta nie je  v porovnaní s Votrelcom ani  udalosť roka.  (A) 3. Prometheus je nový jedinečný excelentný film, ktorý je lepší než Votrelec. Pritom film Prometheus režisér vôbec nechcel robiť. Śtúdiá ponúkali na realizáciu len obmedzený budget, a možno aj krkolomné podmienky. Scenár filmu Prometheus je postavený na mene Hans Rudolf „Ruedi“ Giger (ˈɡiːɡər) narodenom 5. 2.  1940 vo Švajčiarsku, ktorý je najznámejším surrealistickým maliarom súčasnosti a navyše  sochárom a set designerom.  Je to on, kto vytvoril film Allien a dostal Oskara za vizuálne efekty – je držiteľom Academy Award for Best Achievement for Visual Effects“ (design work on the film Alien). Bez neho by nebol Prometheus a tento film je on.

Rozbor projektu Prometheus  Kúzlo komerčného filmu nespočíva častokrát len v logike deja a postáv.  Najme osobitosť „atmosféry diela“ je niečo, na čo sa nemožno predom zacieliť – a postupne v plnení deja vynucovať  – či kontrolovať.  Z toho dôvodu neporovnávame s Votrelcom či inými dielami (je bližší napr. apokalyptickej Melancholii – než ktorýkoľvek iný film). Prometheus je  úplne nový film s novými technológiami a novou poetikou Ťažko promethea  prijať.  Ale je tu – a oslovuje.  3D v Prometheovi  je posolstvo nenásilné a technicky dokonalé, pretože netlačí na pílu.  Kásting – vizuál – kostýmy – režijné drobnôstky – zrelá štýlovosť… Temenota a prítmie kinosály umocňujú najme polarizačné okuliare so tereoskopickými efektami – zvláštnou hudobnou atmosférou, s výborne zvládným „hudobne kompozičným polievaním“ počas celého filmu.  Divák je v nálade, a pritom si hudbu vôbec neuvedomuje – čo je tiež znakom majstrovstva. Film Prometheus je vynikajúco prijatý divákmi v USA aj v Európe. Chválou nešetrí ani kritika. Todd McCarthy z magazínu The Hollywood Reporter napríklad  píše o správnom horore Jonathan Crocker zdôrazňuje úchvatný vizuál (…)“ beautiful 3D cinematography contrasting the clean white futurism of Prometheus‘ interiors“ (…)  Prísľub lepší než priemerná žánrovka. Kritik z Variety Justin Chang : (…) Elaborately conceived from a visual standpoint, Ridley Scott’s first sci-fier. Teda všetko prevažne pochvalné súdy. Úchvatná je úroveň všetkých produkčných zložiek – remeslo ako umelecké remeslo. Mesidž: Snaha o kantakt s otázkou svorenia …  je najprv „ničenie až likvidačné“ – vyvražďovacie  – jasná a asertívna správa. Film je skvelý a nemusí neuspokojiť  každého. Predovšetkým v obdobných „podvojných účtovníctvach“ – 1. má dať – dal … 2. alebo nedal (?) Najskutočnejším problémom je doposiaľ neexistujúci funklub filmu a H.R. Gigera – aspoň v našich končinách. U nás znalosti súčasnej moderny  a surrealizmu nie sú „ povinným základom intelektuálneho zmýšlania“.Do tretice a opäť – H. R. Girer.  Bez neho by nebol žiadny Alien ani Prometheus. Určite je najväčší žijúci filmár/surrealista po autorovi s menom  Salvátor Dalí  (a „zrejme“ všetkých čias). Poznámka:  H.R. Giger bol zmienený ako persona č. 1 v záverečnom titulkovom role na konci filmu. Myslíme si, že myšlienkové prúdenie tvorcov plné najrôznejších drobností – nielen ako ideí, ale i ako režijne-dramaturgických „žánrových bonbónikov“ stojí za  hriech. A vybrať sa do kina na slušný, zrelý a nákladne zrealizovaný projekt.

Evaulácia:  

Surrealizmus 100 %      

Sci-fi  100 %          

Horor   100 %            

Herecký dizajn  95 %     

Filmový celok:   nehodnotené

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV