ART FILM FEST 16. – 23. 6. 2012 / EURÓPSKE ZÁKUTIA SO SILNÝMI PRÍBEHMI A BEZ SLOVENSKEJ ÚČASTI

Print Friendly

…  PR  SPRÁVY

◙    Filmy starého kontinentu už tradične patria medzi lahôdky Art Film Festu

 Aj na jeho 20. ročník, ktorý sa uskutoční od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, prinesie sekcia Európske zákutia silné príbehy, ktoré v poslednom roku najviac rezonovali na prestížnych filmových festivaloch. Jednou z najlákavejších snímok je bez pochýb čerstvý víťaz Zlatého medveďa zo známeho festivalu Berlinale, taliansky film Cézar musí zomrieť/ Cesare deve morire z dielne filmových veteránov, bratov Paola a Vittoria Taviani.

◙   Dominantou Art Film Festu Medzinárodná súťaž hraných filmov

v ktorej sa stretnú diela talentovaných režisérov. Okrem silných ľudských príbehov majú všetky  súťažné snímky ešte jeden spoločný menovateľ – na konte už majú ocenenia zo známych svetových festivalov ako Sundance, Locarno či Berlinale. O festivalovú trofej – Modrého anjela – sa bude v tejto sekcii uchádzať 12 filmov. K divácky mimoriadne obľúbeným súčastiam Art Film Festu patrí každoročne aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov, ktorá tohto roku ponúkne kolekciu 37 snímok z celého sveta. Žiaľ súčastný slovenský film sa do súťaže nevošiel z obsahových, žánrových a zrejme aj kvalitatívnych dôvodov – ako bolo oznámné na TK k MFF Trenčianske Teplice.

 ◙   Európska komisia znova na festivale Art Film Fest

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku Vás pozýva na 20. ročník medzinárodného filmového festivalu ART FILM FEST, ktorý sa bude konať od 16. do 23. júna 2012 v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne.  Európska komisia je už tradičným partnerom tohoto najvýznamnejšieho slovenského filmového podujatia. Naša účasť na festivale sa tento rok odohráva v rámci Európskeho roka aktívneho starnutia a medzigeneračnej solidarity 2012. Tieto témy sú nakoniec veľmi častým námetom filmových diel. Pod našou hlavičkou uvedieme viaceré filmy (Teddy Bear, Le Skylab, Histórias que só existem quando lembradas, Tao Jie)

◙   DUŠIČKY SENIOROV    

V piatok dňa 22. júna uvedieme v Kursalone v Trenčianskych Tepliciach film Dušičky seniorov (r. Stanislav Párnický, Slovensko, 2012). Svojou prítomnosťou nás poctí aj predstaviteľka hlavnej úlohy pani Emília Vašáryová.  Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, odovzdá na záverečnom ceremoniáli festivalu jedno z ocenení – Čestné uznanie poroty.

K festivalu uviedol: „Sme radi, že môžeme aj v týchto náročných časoch ukázať, že Európa to nie je len kríza, ale najmä obrovské kultúrne bohatstvo a rozmanitosť. Artfilm je skvelou prezentáciou európskej a svetovej kinematografie. Mnohé z filmov, ktoré na festivale uvidíme, vznikli vďaka priamej podpore Európskej únie.

◙  A aké budú tohtoročné filmové lákadlá?

Art Film Festu sa podarilo zaobstarať režijný debut V krajine krvi a medu/In the Land of Blood and Honey, do sekcie Okolo sveta patrí kanadská snímka Pán Lazhar/Monsieur Lazhar, ktorá bola nominovaná na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film a americký príbeh starnúceho rockera, pokúšajúceho sa získať druhú šancu vo filme Kalifornské sólo/California Solo, film Ann Huii, ktorá bola členkou poroty Art Film Festu v roku 2010. Jej snímka Jednoduchý život/Tao jie získala na festivale v Benátkach viacero ocenení, Argentínska kriminálna dráma A mačka zmizne/El gato desaparece, čínsko-francúzsky film Láska a modriny/Love and bruises, americká snímka Tmavý kôň/Dark horse a film o nekompromisnom mladom filmárovi, ktorý nadovšetko miluje staré filmy a navzdory modernej spoločnosti verí, že nikdy nezomrú, vyrozpráva japonský film Strih/Cut.
zdroj: http://www.artfilmfest.sk

-gg-


You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV