PROJECT X _ FOUND-FOOTAGE „EPIC PARTY FOR EVER“ / ŽÚRKA rUČNOU KAMEROU O AKEJ SA VÁM NESNÍVALO

Print Friendly

Bratislava

Projekt X 
USA, 2012, 88 min

Žáner: komediálna dráma
Réžia: Nima Nourizadeh
Hrajú: Nichole Bloom, Martin Klebba, Alexis Knapp
Obsah podľa distribútera – CZ
Tři studenti střední školy se pokusí vylepšit si reputaci ve škole. Dostanou nápad, který nejdřív vypadá nevinně. Uspořádají večírek, na který nikdo nezapomene, ale už nejsou připraveni na to, co po něm následuje. Informace se rychle šíří, protože sny jsou zničeny, záznamy jsou poškozeny a legenda je zrozena. „Projekt X“ je varováním pro rodiče a pro policii po celém světě. (oficiální text distributora)
KONTEXT: Premiéra filmu USA.

RECENZIA:

Projekt X bude filmová kritika a filmoví recenzenti dosť obchádzať. Žánrovo ide o osobitú verziu cinema direct či štýl film-pravda; alebo film – verité.

Tri chyby. 1. nešťastné zaradenie filmu medzi komédie – zrejme vinou distributéra. Jedná sa o ťažko zaraditeľný tvar zaločený na realisticky manažovaných pravdivých záberoch found-footage.

2. Výstižnejšie žánrové určenie je komediálna dráma z americkej strednej školy.

3. V podstate film opisuje tvorbu žúru, ktorý sa zvrhol do nezvládnuteľného chaosu s negatívnzmi následkami pre všedkých zúčastnených. Je to eudaimónia plná ruzkoše, naivity, nefalšovaného pubertiactva a ameriky a big A. A súčasne poučením ako zle to môže dopadnúť.

Film Projekt X v podstate je viac opisom happeningu, ktorý sa zvrhol, než autentickým filmovým dielom podľa filmovej logiky… a s využitím žanrovej typizácie či štruktúry.

Réžia Project X je spontánna, nepoučená a veľmi naivistická. Herecké výkony sú prirodzené, avšak nie sú v ústredí. Dramaturgia je neexitujúca. Kamera je ničím neoslňujúca, až „výkonovo nepostrehnuteľná“. Strih má prvoplánovú technickosť a preto je vnímateľný – čo nepôsobí dobre.

Napriek tvorivým výhradám film poskytuje čosi, čo zaujme „dobre naladeného diváka“ – presného „trhového segmentu“. Okrem autenticity a sily výrazu / zážitku sú tu dve veci: 1. presný popis fenoménu, 2. komerčná úspešnosť v USA.

V podatate je to „teen komunita“ pre večné deti, alebo „práve len deti“. Ale poučenie tu paradoxne je pre celú rodinu.

EVALUÁCIA:    Réžia: 60 %   Dramaturgia: 50 %  Námet: 100%   Originalita:  85%  Celok:  50 – 100 %

CITÁT  Z  CSFD.CZ:
Trailer sľuboval „Najlepší party film všetkých čias“. A to aj splnil. Štandartne bláznivá a vulgárna komédia so sexuálnym podtextom ale v netradičnom prevedení, určená násťročnému publiku. Keďže som túto vekovú skupinu opustil len nedávno užil som túto šialenú pařbu naplno. Kvôli vizuálnemu spracovaniu amatér kamery, strihu z mobilných telefónov či policajnej kamery v aute naoko dodávajúcej autentickosť sa to niekomu nemusí páčiť, prosím, ale ja som sa nasmial a to je v tomto žánri to hlavné! Dosť zásadným problémom v aktraktívnosti pre diváka na Slovensku asi budú Prcičky: Stretávka (20.4.2012) a ich rovnobežné premietanie v kinách. S prižmúreným okom dávam plných 5*. Oplatí sa vidieť! [ Videl v kine: 90% ]

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV