„ŽELEZNÁ LADY“ PHYLLIDY LLOYD

Print Friendly

Železná lady  –  Iron Lady, The  
GENRE: dráma / životopisný film
PRODUKCIA: Velká Británie, 2011, 105 min
Réžia: Phyllida Lloyd 
Scenár: Abi Morganová
Kamera: Elliot Davis
Strih: Justine Wright
Hudba: Thomas Newman
Masky: J.Roy Helland, Marese Langanová, Mark Coulier
Kostýmy: Consolata Boyleová
Účinkujú: Meryl Streepová, Jim Broadbent, Olivia Colmanová, Susan Brownová, Harry Lloyd, Anthony Head, Richard E. Grant, Roger Allam, Nick Dunning, Nicholas Farrell, Michael Maloney.
Distribučná premiéra v SR: 1. marca 2012.

Ocenenia 2011 – 2012: 2 Oskary, CENA BAFTA,  Zlatý glóbus a iné. 

Obsah dle distributora:  Margaret Thatcherová, neobyčejná a všestranná žena, která dokázala, že vysoká politika není jen výsadou mužů, se jako první žena stala premiérkou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu, získala přezdívku Železná lady. Film ukazuje Margaretino jedenáctileté působení v pozici předsedkyně britské vlády, její neústupnost a rozhodnost, ale i to, jakou cenu zaplatila za politický vliv a moc. (oficiální text distributora). Oscars (2) : Herečka – in title role; MASKS – Meryl Streep, Masky.

Evaluácia:     Scenár: 70 %;    Herectvo: 100 %;   Výtvarná atmosféra: 100%;  Produkčný dizajn: 90 %;     Dramaturgia: 60%.

REVIEW: Britská filmová a divadelná režisérka Phyllida Lloydová (1957) si po  debute Mamma Mia! zaradila do distribúcie druhý film, britskú biografiou o Železnej lady – Margaret Thatcherovej. Ide o charakter prvej ženskej premiérky Spojeného kráľovstva a celosvetovo významnej političky, ktorá povzdvihla ekonomickú úroveň krajiny, ale za cenu nepokojov a kontroverzie. 

Film Phillidy LLOYD je nekonvenčne zaujímavou  psychologickou štúdiou halucináciami trápenej kontroverznej političky – seniora. I o tom, že  Železná lady nebola v istých momentoch života, prehnane železná. Margaret je ve filmu zobrazená ako dravo polemická, tvrdohlavá, drsná, rozhodná, a emancipovane neústupná. Žena – politička; na druhej strane  i stárnuca dobre zabezpečená samotou trpiaca žena v dôchodkovom veku. 

Politickú a životnú dráhu film neinterpretuje jednostranne. Vďaka vynikajúcmu hereckému výkonu Meryl Streepovej i jej excelentnej a „životnej roli“. Na prínose Meryl Streepovej – spolu s hyperrealistickou prácou maskérov, ktorí  herečku dokázali pretvoriť do podoby deväťdesiatročnej starenky stojí filmové dielo PHILLIDY LLOYD.  

Najproblémovejším miestom v scenári je zrejme predovšetkým  mnohosť časových  rovín, striedaných akoby systémom voľnými asociácií. Sú to akési flash-backy; bez logickejšieho rešpektovania naratologickej gradácie, takže film je predovšetkým akousi „postupkou“ vtipne vypointovaných scén. 

Železná lady  drží pohromade, i keď občas vypadá z tempa a nudí. Film nie vždy dýcha akoby mal; dej a hlavná rola sú exhibujúcimi „oneman show“. Pritom chýba naračný protipól, akási „kontrastná idea“, v podstate to „zásadné“ – konflikt a problém. Ale i keď film vnímame ako charakterovú štúdiu doby (vs. povahová zanovitosť), táto ponúknutá „historická atmosféra“  je bezzubá a krívkajúca, ale celkovým dojmom nie na zahodenie.

Avšak vynikajúce herectvo Meryl Streep dokáže často vzbudzovať  úchvatnú ilúziu dokonaosti (spolupráca režisérky Phyllidy Lloyd s Meryl Streep nadobúda kontúry pravidelnosti, a vôbec to nie je na škodu). 

Železná lady je predovšetkým filmom s nie lacnou  výtvarnou stránkou. Prezentujú to rekvizity a kostýmy, make-up a hair-style service, a výtvarne zamerané remeslá. Casting vyšiel predovšetkým v mnohých vedľajších roliach a autorkinmu filmu dodal silnú patinu, i presvedčivú atmosféru. Možno pre neangličanov je tento réžijný rukopis príliš „akedemický a chladný“, ale individuálny štýl – spolu s príjemne „ženským videním sveta“, rozhodne autorke upierať nemožno. 

Veď Železná lady patrí jednoznačne k najosobnejším počinom svetovej kinematografie minulého roka. Napriek mnohým výhradám je film režisérky PHILLIDY LLOYD znamenitým a psychologicky prekresleným opusom – umeleckou interpretáciou charakteru doby, spĺňajúcom všetky kritériá súčasnej modernej filmovej tvorby.

span style=“color: #008000;“

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV