A. HOLLAND UVIEDLA FILM TMA NA FEBIOFESTE 2012

Print Friendly

Bratislava – 29. 3. 2012

19. ročník FEBIOFESTU – medzinárodnej prehliadky filmu, televízie a videa bol otvorený 29. marca v Bratislave za osobnej účasti poľskej režisérky AGNIESZKY HOLLAND. Slovenským divákom prišla predstaviť svoju najnovšiu snímku, ktorá v tomto roku získala nomináciu na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film – V tme (In Darkness).  A. Holland si zároveň prevzala „Výročnú cenu ASFK za prínos svetovej kinematografii“.  Film „V tme“  je naprogramovanýaj na verejnú projekciu 3.4. o 22.00 v kine Lumière.

 Jedna z dvoch najväčších a najvýznamnejších putovných filmových prehliadok na území Slovenska potrvá v Bratislave od 29. marca do 3. apríla.

 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ A ČESKÉ FILMY 2011/2012

Všetky žánre a druhy filmov sú naprogramované v šiestich česko-slovenských sekciách. Sú to diela mnohých súčasných tvorcov : Havel, Sláma, Liová, Sedláček, Piussi atď. Prezentovaní budú aj zatiaľ neznámejší autori, ktorí zaujali dramaturgov prehliadky – O. Omerzu, M. Čopíková, L.Siposová, J.Štepka, A. Kolenčík, L. Černeková, P. Luha ako užší výber tých najzaujímavejších a najkvalitnejších titulov.

POUPATA – NAJLEPŠÍ ČESKÝ FILM ROKA 2011 UVEDIE REŽISÉR

Udeľovanie najprestížnejších filmových cien Českej filmovej a televíznej akadémie – Český lev – prevalcoval debut Zdeňka Jiráského Poupata. Sociálna dráma premenila z desiatich nominácií štyri na ocenenia v kategóriách najlepší film, najlepšia réžia, najlepšia kamera a najlepší mužský herecký výkon. Režisér Zdeněk Jiráský spolu s ďalšimi tvorcami film osobne predstaví divákom v Bratislave na projekcii v sobotu 31.3. o 20.00 v kine Lumière.

 PRÍLIŠ MLADÁ NOC – Z BERLINALE ROVNO DO SLOVENSKÝCH KÍN

Snímku slovinského režiséra Olma Omerzu – čerstvého absolventa pražskej FAMU, ktorá bola ako jediný český zástupca uvedená v sekcii Forum na tohtoročnom Berlinale prídu do Bratislavy uviesť tvorcovia. Rozpráva príbeh dvanásťročných chlapcov, ktorí sa deň po Silvestri náhodne ocitnú na zvláštnej oslave v byte istej mladej ženy a v spoločnosti dvoch dospelých mužov. Prežívajú svoju prvú skúsenosť s láskou a sexualitou, a pritom úplne prestanú vnímať čas… 1.4. o 20.00 v kine Mladosť.

 MARTIN ŠULÍK UVEDIE NEHU

Slovenský herec, scenárista a režisér, podľa niektorých zahraničných médií náš „najexportnejší“ režisér debutoval v roku 1991 filmom Neha. Scenár napísal s Ondrejom Šulajom, ktorý sa stal jeho dlhoročným spolupracovníkom. Ich nasledujúci film Záhrada získal množstvo domácich i zahraničných ocenení. Šulíkovu Krajinku vyslala Slovenská filmová a televízna akadémia ako slovenského nominanta na Oscara. M. Šulík uvedie Nehu osobne 3.4. o 18.00 v kine Mladosť.
Viac info

 PROGRAM PREHLIADKY TVORÍ 15 PROGRAMOVÝCH SEKCIÍ FEBIOFESTU 2012 – BRATISLAVA:

 Nový český a slovenský film / Český dokumentárny film 2011 / Novinky českej televíznej tvorby / Bonus: Novinky ASFK / Projekt 100 – 2012 / Súčasný maďarský film / Profil: Agnieszka Holland / Profil: Aki Kaurismäki / Profil: Michelangelo Antonioni / Slovensko očami Zuzany Piussi / Profil: Dežo Ursiny / Kino-Ikon Plus / 2x 50: Slnko v sieti, Martin Šulík / Zvláštne uvedenie: Igor Luther a Albert Marenčin / Febiofest deťom. 

FEBIOFEST 2012 PRAHA        Na Febiofest má přijet filmař Nanni Moretti 

31. ledna 2012 15:15  PRAHA – Předseda poroty nadcházejícího festivalu v Cannes, italský herec a režisér Nanni Moretti je jedním z hlavních pozvaných hostů letošního Febiofestu. Letošní Febiofest se uskuteční od 22. do 30. března ve 12 sálech kina Cinestar Anděl v Praze na Smíchově. Od 2. dubna bude pokračovat regionálními ozvěnami ve vybraných městech Čech, Moravy a na Slovensku. Mluvčí mezinárodní filmové přehlídky Pavel Sladký oznámil, že přes finanční problémy Febiofest ani letos neubere ze své nabídky, uskuteční se filmové projekce i doprovodný hudební program v plném rozsahu. Nebude chybět promítání v kině Ponrepo z fondů Národního filmového archivu. „Věřím, že 19. ročník s obměněným a reorganizovaným štábem bude znamenat začátek nové etapy existence Febiofestu, který začal jako malá nadšenecká akce a dnes je neodmyslitelnou součástí českého kulturního kalendáře,“ komentoval přípravy ředitel festivalu Fero Fenič.
Komedie o volbě papeže
Podle šéfů programu Hany Cielové a Štefana Uhríka budou uvedeny novinky ze světových festivalů, tematické sekce a retrospektivy. Kino osobností se opět zaplní výraznými jmény, a to nejen režisérskými. Jedna z poct bude patřit právě Morettimu. Za rodinné drama Synův pokoj získal v roce 2001 Zlatou palmu v Cannes, kde bude letos předsedou poroty.
„Febiofest uvede ve spolupráci s distribuční společností CinemArt jeho novinku Habemus papam, komedii o volbě papeže s Michelem Piccolim v hlavní roli. Diváci budou moci zhlédnout rané snímky tohoto ‚Woody Allena italské kinematografie‘ Mše skončila, Apríl a Bianca včetně kultovních snímků La Palombella Rosa a Drahý deníčku,“ uvedl Sladký.
Detaily o programu bude festival postupně zveřejňovat na webu www.febiofest.cz. Tam se také, už počtvrté, mohou zájemci hlásit do hlavní 33členné poroty Febiofestu, udělující Grand Prix. Je otevřena komukoli od 15 let ze všech míst republiky. Přihlášky festival přijímá do 10. března.
Festival tuto jury doplní o čestného předsedu; v předcházejících letech jimi byli architekt Jan Kaplický, výtvarník David Černý, dirigent Libor Pešek a bývalá první dáma Dagmar Havlová.

SLOVENSKÝ FEBIOFEST 2012

Febiofest 2012 v Bratislave prebehne od 29. marca do 3. aprílam ale na filmy prídu aj diváci v Prešove, Martine, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne a Košiciach. Prehliadka potrvá do 22. apríla. Zaujímavosti a čerstvé aktuality nájdete každý deň aj na FB stránke a na webe organizátora ASFK. Počas slávnostného otváracieho večera 29. marca sa budú udeľovať štvrté Výročné ceny ASFK.

OBRYSOVÝ   PROGRAM FEBIOFEST 2012 BRATISLAVA 

V PÄTNÁSTICH VÝBEROVÝCH SEKCIÁCH

Asociácia slovenských filmových klubov so spoluorganizátorom Slovenským filmovým ústavom a partnermi pripravili mimoriadne pestrý a kvalitný 19. ročník prehliadky Febiofest 2012. Počas jedného mesiaca  v siedmich mestách a jedenástich kinosálach budú uvedené filmy v pätnástich programových sekciách s filmami slovenskej, českej i zahraničnej kinematografie – novinky, ale aj diela, ktoré napriek tomu, že vznikli pred rokmi, priťahujú a oslovujú divákov aj dnes.

SLOVENSKÉ A ČESKÉ FILMY
Sekcie Nový český a slovenský film, Český dokumentárny film 2011 a Novinky ČTV prinesú prierez aktuálnou slovenskou a českou hranou, animovanou, dokumentárnou a televíznou tvorbou z rokov 2011 a 2012.

TIPY: najlepší český film roku 2011 – Poupata Zdeňka Jiráského ocenený štyrmi Českými levmi,

Odcházení Václava Havla a mnoho ďalších zaujímavých diel.

Režisér Martin Šulík oslávi 50-ku projekciou svojho debutu z roku 1991 Neha v sekcii 2×50: Martin Šulík / Slnko v sieti.

Výber filmov dokumentaristky, ktorá sa vydala proti prúdu nájdu diváci v sekcii: Slovensko očami Zuzany Piussi. Jedného z našich najoriginálnejších hudobníkov Deža Ursinyho predstavíme ako nemenej zaujímavého filmára a premietneme šesť diel z jeho tvorby a jeden film o ňom.

Slovenská bude aj sekcia Febiofest deťom, ktorá uvedie tri zásadné klasické rozprávky – Perinbaba, Kráľ drozdia brada a Soľ nad zlato. Zvláštne uvedenie bude tento rok patriť Igorovi Lutherovi a Albertovi Marenčinovi.

AGNIESZKA HOLLAND V BRATISLAVE! 
Svetová režisérka poľského pôvodu Agnieszka Holland, ktorú si slovenskí diváci zrejme najvýraznejšie pamätajú v súvislosti s filmom, ktorý nakrúcala na Slovensku Jánošík – pravdivá história, získala počas svojej kariéry množstvo ocenení a tri nominácie na Oscara. Febiofest predstaví výber z jej najdôležitejšej tvorby a A. Holland jeden zo svojich filmov osobne uvedie v Bratislave! 

PROFIL: AKI KAURISMÄKI
Jeden z najvýznamnejších a najzaujímavejších európskych tvorcov (režisér, scenárista, strihač, producent) dnes tvrdí, že viac ako nakrútiť ďalší film ho zaujíma problém čečenskej utečeneckej rodiny, ktorej prenajal v Helsinkách byt a bojuje za ich právo na azyl. Jeho najnovší film Le Havre sa napriek tomu opäť objavil na MFF Cannes, kde ho ocenili ako najoptimistickejšie dielo v súťazi. Kaurismäki tvrdí, že netreba robiť depresívne filmy, keď naokolo je depresie až-až. V profilovej sekcii máte šancu vidieť šesť jeho snímok pod jednou strechou. Staršie diela Hamlet podniká (1987) a Bohémsky život (1992), ale aj jeho najnovšiu snímku Le Havre. Febiofest predstaví Kaurismäkiho tvorbu z rokov 1987 až 2011. 

PROFIL: MICHELANGELO ANTONIONI
Jeden z najvýraznejších talianskych filmárov sa preslávil dielami, v ktorých svojou existencialistickou metódou vyobrazoval ľudské krízy, samotu uprostred davu, či odumierajúci cit moderného človeka. Akokoľvek povedomo to možno znie, nehovoríme o našej súčasnosti, ale o Antonioniho filmoch zo 60. rokov minulého storočia. V jeho najslávnejších dielach si zahrali hviezdy ako Monica Vitti, Alain Delon, či Jack Nicholson. Máte šancu vidieť tie najväčšie skvosty – Zväčšenina, Dobrodružstvo, Zabriskie Point, atď.

EURÓPSKE NOVINKY A HITY MEDZINÁRODNÝCH FESTIVALOV V PREDPREMIÉRACH!
Zahraničné snímky, ktoré si v rokoch 2011/2012 odniesli ceny z najdôležitejších medzinárodných festivalov predstavíme v dvoch divácky najatraktívnejších sekciách Bonus: Novinky ASFK a Projekt 100 – 2012. Čierna Venuša, Musíme si pohovoriť o Kevinovi, Rozchod Nadera a Simin, Máme pápeža! Post Mortem… To je len pár lahôdok za všetky, ktoré si určite netreba nechať ujsť!

KINO-IKON PLUS PRINESIE ARCHÍVNE KÚSKY 
Najmladšia sekcia prehliadky Kino-Ikon Plus, ktorú koncipujú redaktori jediného filmologického časopisu v SR – Kino-Ikon – prinesie výber šiestich zaujímavých archívnych snímok. 

SÚČASNÝ MAĎARSKÝ FILM
Zo súčasnej európskej kinematografie sa Febiofest tento rok zameral výber piatich noviniek z tvorby našich bezprostredných susedov a uvedie ich v sekcii Súčasný maďarský film.

Praha – Zahájení Febiofestu 2012 proběhne ve čtvrtek 22.března 2012 ve čtyřech hlavních sálech Cinestaru Anděl. Nanni Moretti a Sandrine Bonnaire převezmou Kristiána za přínos světové kinematografii. V rámci zahájení budou také předány Ceny Jaromila Jireše, které každoročně uděluje ARAS.  Zahájení festivalu v Hradci Králové se uskuteční 3.4.2012 v kině Cinestar. Pardubické zahájení festivalu proběhne 4.4.2012 v Cinestaru. Zahajovacím filmem je v obou případech romantická komedie Máme rádi velryby.  Herec a režisér Nanni Moretti bude letos hostem pražské části festivalu. Za rodinné drama Synův pokoj získal v roce 2001 Zlatou palmu na festivalu v Cannes, kde bude letos také předsedou poroty.  Febiofest uvede ve spolupráci s distribuční společností CinemArt mj. jeho novinku Máme papeže!, komedii o volbě papeže se skvělým Michelem Piccolim v hlavní roli. Bude k vidění v Praze, Hradci Králové i Pardubicích. Film Superclásico se objevil mezi oscarovými kandidáty v užší nominaci 8 filmů. Ole Christian Madsen natočil chytrou komedii o partnerských vztazích odehrávající se v Buenos Aires v Argentině.  Zábavný snímek líčí osudy Christiana, majitele upadající vinotéky v Dánsku, kterému se hroutí nejen živnost, ale i manželství s Annou. Ta odjela do Bueons Aires a jako úspěšná manažerka fotbalového klubu žije luxusní život po boku o mnoho let mladší fotbalové hvězdy. Christian se ale nehodlá tak snadno vzdát… Po světové premiéře na letošním Berlinale uvede Febiofest velkou českou naději – snímek Příliš mladá noc. Olmo Omerzu patří k nastupující generaci režisérů hraných filmů, jejichž tvorbu stojí za to sledovat.  Příliš mladá noc vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se náhodně ocitnou v cizím bytě den po Silvestru. V bytě mladé dívky jsou rovněž na návštěvě dva dospělí muži. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou…  Skvělý psychologický film Musíme si promluvit o Kevinovi (r. Lynne Ramsayová) byl premiérován v Cannes. Filmová adaptace románu Lionel Shriverové vyniká především strhujícím výkonem Tildy Swintonové (nominace na Evropskou filmovou cenu a Zlatý Globus) a odosobněnou obrazovou stránkou. 
Festivalové termíny: Praha: 22.3.–30.3.2012;  Cinestar Anděl Liberec: 2.4.–4.4.2012;  CineStar Hradec Králové: 3.4.–5.4.2012;  CineStar Pardubice: 4.4.–6.4.2012;  CineStar České Budějovice: 5.4.–7.4.2012;  CineStar Brno: 10.4.–12.4. 2012 Sál B. Bakaly. 

Asociácia slovenských filmových klubov
e-mail: asfk@asfk.sk 
Na prezentačnej snímke hosť FEBIOFESTU Nanni Morreti a Laura Palucci 

p style=“text-align: justify;“

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV