Uhrančivo dobrá komédia „Bad Teacher“(CZ:) „Skazená úča“(SK:)

Print Friendly

Recenzia:    Gabriel Gröber

Titul: Mrcha učiteľka (Bad Teacher)

Žáner a určenia: komédia,

USA, 2011, 92 min,

prístupné od 12 rokov

Filmové lokácie: Los Angeles, California, USA

Tržby a rozpočet:  31 303 106 mil. USD / 180 322 000 mil. USD  /  20 mil. USD

Výroba a distribúcia: Studio Mosaic Media Group, Columbia Pictures Internacional Produkcia: Jimmy Miller, David Hauseholter, Melvin Mar, Georgia Kasandes, Carey Dietrich

Distribúcia v ČR: Falcon 28.7.2011 Distribúcia v USA: 24.6.2011 Scenár: Gene Stupnitsky, Lee Eisenberg Hudba: Michael Andrews Strih: Tara Timpone Kamera: Alar Kivilo

Réžia: Jake Kasdan  ;

Hodnotenie CS FILM : 95 %

Účinkujú:  Cameron Diaz, Jason Segal, Eric Stonestreet, Thomas Lenon, Justin Timberlake, Lucy Punch, Molly Shanon, John Michael Higgins, Kathryn Newton.

Log-line: Komediálny príbeh o učiteľke s obráteným hodnotovým rebríčkom a archetypypmi infantility, lenivosti, skazenosti a zákernosti. Stereotyp drsného školského humoru; pravidlo a výzva na zmenu. 

Filmová story Bad Teacher mieša romantické motívy „ženskej samoty“ s túžbami nájsť spriaznenú dušu v neľahkom stresujúcom prostredí.  Svet amerických tínedžerov i učiteľský systém je tu karikovaný s veľkou nadsázkou a komédia si berie na mušku globálne problémy ľudstva. 

Protagonistka Elizabeth (C. Diaz) je článkom systému v klasickej americkej strednej škole; plnej nástrah, intríg, žalovania i ohovárania. Karikou neľudskej lenivosti, pohodlnosti a vypočítavosti, cynizmu. Elizabeth zahľadená zlatokopka, ktorá má jedinú výhodu, a magicky sexi.

Temperament Elizabeth: Nudí sa. V aute fajčí trávu. A keď ju načapá snaživá „žiačka bifľoška“ – reaguje na to, že je to len „na recept liečivý preparát“. Za katedrou je nuda, detičky sú pod jej úroveň. Na školu kašle. Namiesto osnov a syláb púšťa triede filmy. Sú to „knižky budúcnosti“. Je sprostá, drzá a kradne.  Keď ide o peniažky si poradí aj objavom „textilného sexu“. A jediná méta: vylepšiť si postavu novými kozičkami…(NEW BOBS – ako pripomína ceduľka na jabĺčkach).

(Seba)strednú znudenú osôbku niekto zaujme. Kolegaučitrľ Scot (Justin Timberlake) s drahými  hodinkami a „balením  ich majiteľa„.

Scotovým  idolom  iná je osoba. Volá sa Amy (Lucy Punchová). A krvilačný pekelný súboj dvoch sokýň podľa metódy „Bad-Bad“ (opak win-win) začína. Obe kolegyne si nemajú čo vyčítať. Použijú zbrane najhrubozrnnejších kalibrov („guy“ humor o „hot teacher“). 

V rafinovanosti sokýne hravo  zatienia všetkých mužov. Aj sympatického učiteľa telocviku (Jason Segel), ktorý jediný dokáže herecky zakontrovať veľmi rozbehnutej Cameron. Takže do ringu „kto z koho“ postupne zatiahnu nielen školu, žiakov, telocvikára, inšpektora, kontrolu z ministerstva, ale i riaditeľa školy.

V Mrche učiteľke plán A zmenia na plán B. Nnegativizmus z prvej časti sa prelieva a speje k rozuzleniu. Pred katarziou je tu dilema: “ Má cenu byť naďalej gold diggerkou (zlatokopkou) ? A Elizabeth dobieha vlastná minulosť.

„Žánrovka“ bude určite jedným z kasových hitov sezóny. Prispela skvelá téma, fungujúci scenár, presná réžia a milimetrový kásting – s dobrým súladom motívov, a časovou previazanosťou. Kamera neruší experimenovaním. Bez tieňov, černoty a nekorektných farebných posunov. Vkusná je hudobná dramaturgia   s žánrovo čistou hudbou. Producentský dizajn s umne skrytým miernym product placement. A nadovšetkým koncertná rola Elizabeth – jedna z životných postáv „edukačnej antagonistky“ v interpretácii divokej Cameron Diaz, ktorej v hereckom výkone skoro žiadna iná z hlavných postáv filmu nestačila.

Americký film Mrcha učiteľka je komerčným filmom, ktorý nenudí. Ako komédia je vyderenou žánrovkou. Učiteľkám (podľa nich možno príliš tuctový a prekvapivo amorály obraz) zrejme nebude veľmi do smiechu ako nechcené vedľajšie účinky tvrdého rozprávania, v ktorom irónia dobre šlape a zaujme záberom nadsázky.

Teda nie hláškový, ale situačný humor. 

A napokon je tu aj snaha sa polepšiť.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV