Letná filmová škola 2011 Uherské Hradište: Kaurismäki, Kusturica, Fenič a SEDLÁČEK

Print Friendly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fetivalový ívent „Letná filmová škola“ v Uherskom Hradišti návštevníkom poskytla okolo 200 celovečerných, 40 stredometrážnych a 60 krátkometrážnych filmov v piatich kinosálach a dvoch letných kinách. Akcia zaznamenala ďalší posun v profilácii festivalového sveta.

Na 37. Letnú filmovú školu Uherské Hradiště 2011 prišli významní predstavitelia svetovej kinematografie. Medzi nimi boli aj Fero Fenič, slovenský filmový režisér, scenárista a producent, ktorý si na festivale prevezme Výročnú cenu Asociácie českých filmových klubov za prínos československej kinematografii.

Ako v pondelok na tlačovej konferencii informoval Pavel Bednařík, umelecký riaditeľ Letnej filmovej školy, program podujatia bol už tradične rozdelený do šiestich sekcií – Fokus, Inventúra, Spektrum, Vyšehradský horizont, Zvláštne uvedenie a AČFK uvádza. Prvá z nich sa venovala národnej kinematografii, v tomto roku rumunskej. Organizátori návštevníkom priblížili jej podoby od nemého filmu, cez 70. a 80. roky minulého storočia, až po obdobie vlády Nicolaeho Ceauşesca, revolúciu v roku 1989 a rumunskú novú vlnu.

Inventúra bola akousi historickou retrospektívou

Ako spomienka na troch celosvetovo významných filmových tvorcov. Prvým je český režisér Gustav Machatý, známy najmä vďaka jeho legendárnej snímke Extase (1933), ktorým sa inšpirovali aj organizátori festivalu pri tvorbe vizuálu pre 37. ročník LFŠ. Ďalšími sú Billy Wilder, držiteľ šiestich režisérskych a scenáristických Oscarov, ku ktorého filmom sa československé publikum v čase ich premiér nemohlo dostať. 

Krzysztof Kieślowski je režisér a jeden z mala poľských tvorcov, ktorý si získal skutočný svetový ohlas. Vrcholom premietania jeho tvorby bola obnovená premiéra filmu Dvojaký život Veroniky (1991) pre filmové kluby.

Cyklus Spektrum predstaví súčasný film

Pri príležitosti 10. výročia útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001 organizátori divákom ponúkli filmy týkajúce sa hrozby terorizmu a pohľadom na spomínané útoky zo strany západných aj arabských filmových tvorcov. Priestor v rámci časti Višegrádsky horizont dostanú aj filmy českého režiséra Róberta Sedláčka, ktorý na LFŠ prišiel osobne odpremietať svoje staršie i novšie produkty.

Filmy videli návštevníci v piatich kinosálach a dvoch letných kinách

Emir Kusturica s manželkou Majou Kusturicovou.Na festival, ktorý návštevníkom poskytol okolo 200 celovečerných, 40 stredometrážnych a 60 krátkometrážnych filmov v piatich kinosálach a dvoch letných kinách, prišli významní hostia: Aki Kaurismäki, Emir Kusturica, Robert Sedláček, Andrei Ujica, Apichatpong Weerasethakul, Ruxandra Zenide, Andi Vasluianu a Fero Fenič.

Ako každoročne ponúkla Letná filmová škola aj pestrý program venovaný minulosti aj súčasnosti slovenskej kinematografie. Podľa slov Petra Dubeckého, riaditeľa Slovenského filmového ústavu, je letná škola zo strany slovenských filmových klubov najnavštevovanejším podujatím.

Súčasná slovenská tvorba

Zo súčasnej slovenskej tvorby si diváci pozreli niekoľko koprodukčných filmov (Občiansky preukaz, 2010; Prežiť svoj život, 2010; Nickyho rodina, 2011; Lidice, 2011; Nesvadbovo, 2010), alebo filmy súčasnej slovenskej produkcie Viditeľný svet (2011) Petra Krištúfka a Chránené Územie (2010) Adama Hanuljaka. Okrem stredometrážnych a krátkometrážnych filmov boli odpremietané aj tie najlepšie zo školských filmov z VŠMU.

Vrcholom slovenského programu a slovenského dňa v utorok 26. júla bolo uvedenie nového filmu Martina Šulíka Cigán. Tridsiaty siedmy ročník najväčšieho nesúťažného festivalu v Českej republike bol venovaný aj osobnostiam slovenskej kinematografie – Ferovi Feničovi, Eduardovi Grečnerovi a Pavlovi Brankovi.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: video games | Thanks to Wachdienst, Trucks and SUV